ინფორმაცია 2020 წლის 6 თებერვალს გამოცხადებული საგრანტო კონკურსის პირობებში ცვლილებების შესახებ
ჯანმრთელობის დაცვის მსოფლიო ორგანიზაციისა და საქართველოს მთავრობის რეკომენდაციების საფუძველზე ახალი კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ 2020 წლის 24 მარტის №20/2020 განკარგულებით თანხმობა მისცა სწავლების ცენტრის დირექტორს, 2020 წლის 6 თებერვალს გამოცხადებული საგრანტო კონკურსის მიმართულებებზე საგრანტო პროექტების განხორციელების პერიოდის ცვლილებასთან დაკავშირებით, კერძოდ:
პირველი მიმართულების საკონკურსო თემატიკისთვის „პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობა“ საგრანტო პროექტის განხორციელების პერიოდად განისაზღვრა 2020 წლის 1 ივნისი - 31 აგვისტო (3 თვე), ნაცვლად 2020 წლის 1 მაისი - 31 ივლისის პერიოდისა.
მეორე მიმართულების საკონკურსო თემატიკისთვის „ახალგაზრდა ამომრჩეველი საარჩევნო პროცესში“ საგრანტო პროექტის განხორციელების პერიოდად განისაზღვრა 2020 წლის 1 ივნისი - 31 ივლისი (2 თვე), ნაცვლად 2020 წლის 1 მაისი - 30 ივნისის პერიოდისა.
ამასთან, დადგინდა შემდეგი სახის დათქმა:
• ჯანმრთელობის დაცვის მსოფლიო ორგანიზაციისა და საქართველოს მთავრობის რეკომენდაციების საფუძველზე ახალი კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით მიღებული ზომებიდან გამომდინარე, საგრანტო საკონკურსო კომისიის გადაწყვეტილებით შესაძლებელია წანაცვლდეს საგრანტო პროექტის განხორციელების პერიოდი 2020 წლის 30 ოქტომბრამდე დიაპაზონში (პირველი მიმართულების საკონკურსო თემატიკის საგრანტო პროექტის ხანგრძლივობის შეუცვლელად - 3 თვე, ასევე, მეორე მიმართულების საკონკურსო თემატიკის საგრანტო პროექტის ხანგრძლივობის შეუცვლელად - 2 თვე);
• იმ შემთხვევაში თუ შენიშვნის პირველ პუნქტში განსაზღვრული გარემოებიდან გამომდინარე, შეუძლებელია პირველი მიმართულების საკონკურსო თემატიკის საგრანტო პროექტის განხორციელება დაიწყოს არაუგვიანეს 2020 წლის 1 აგვისტოსი, ხოლო მეორე მიმართულების საკონკურსო თემატიკის საგრანტო პროექტი - არაუგვიანეს 2020 წლის 1 სექტემბრისა, საგრანტო საკონკურსო კომისიის გადაწყვეტილება არასამთავრობო ორგანიზაციის დაფინანსების შესახებ ითვლება ძალადაკარგულად.

In accordance with the recommendations from the World Health Organization (WHO) and the Government of Georgia aimed at preventing the spread of novel Coronavirus, the Central Election Commission (CEC) issued an Ordinance - №20/2020 (available in Georgian) on March 24, 2020. The CEC provides consent to the Director of the Training Centre to make amendments to the implementation periods of grant projects submitted through the Grant Competition announced on February 6, 2020.
Implementation period of grant projects have been revised the following way:
• First Direction - Support of political parties’ electoral capacity development - from June 1, 2020 – August 31, 2020, instead of May 1, 2020 – July 31, 2020
• Second Direction - Young voters in the electoral process - from June 1, 2020 – July 31, 2020, instead of May 1, 2020 – June 30, 2020.
Additionally, the following clause was introduced:
• In accordance with the measures taken through the recommendations from World Health Organization (WHO) and the Government of Georgia aimed at preventing the spread of novel Coronavirus, the Grant Competition Commission may further amend the implementation period for the grant projects with a range, furthest to October 30, 2020 (with no changes to the overall duration of grant projects– 3 months for the First Direction;   2 months for the Second Direction);
• The furthest dates to start implementation of grant projects are the following: August 1, 2020 for the projects submitted on the First Direction of the competition; September 1, 2020 for the projects submitted on the Second Direction of the competition. If - due to the circumstances listed in the paragraph above - there is no possibility to launch grant projects on the furthest dates mentioned above, the Grant Competition Commission's decision on funding the NGOs will be revoked.