დაიწყო სემინარები ახალგაზრდა ამომრჩევლებისთვის
საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი, 2015 წლის 16 ნოემბრიდან იწყებს პროექტის “ინფორმირებული ახალგაზრდა ამომრჩეველი“ განხორციელებას.
პროექტი მიზნად ისახავს ახალგაზრდა ამომრჩეველთა სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლების ხელშეწყობას და ახალგაზრდების იმ ნაწილის გააქტიურებას, რომელიც პირველად იღებს მონაწილეობას არჩევნებში.
პროექტი განხორციელდება საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას, საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრსა და უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის გაფორმებული ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის ხელმომწერ 8 უნივერსიტეტში, მათ შორის 2 რეგიონულ (თელავის იაკობ გოგებაშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი) და თბილისში მდებარე 6 უნივერსიტეტში (კავკასიის უნივერსიტეტი, გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტი, ილიას სახელობის იუნივერსიტეტი, სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი, სულხან-საბა ორბელიანის სასწავლო უნივერსიტეტი, თელავის იაკობ გოგებაშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი).
პროექტის ფარგლებში უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტებისთვის, უნივერსიტეტებთან შეთანხმებული გრაფიკების შესაბამისად, ჩატარდება 1 საათიანი სემინარები, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ 18-დან 21 წლამდე ასაკის ახალგაზრდა ამომრჩევლები. სემინარის ჩატარებას უზრუნველყოფს სწავლების ცენტრის 7 ტრენერი.

The Center for Electoral Systems Development, Reforms and Training is launching the project Informed young Voters from November 16, 2015.
The project is aimed at promoting raising civic awareness of young voters, and supporting activiness of the first time voter youth.
The project will be implemented at 8 universities that are signatories of the Memorandum of Cooperation concluded among the Central Election Commission of Georgia, the Center for Electoral Systems Development, Reforms and Training and universities, among those, at 2 regional (Telavi Iakob Gogebashvili State University, Batumi Shota Rustaveli State University) and 6 universities in Tbilisi (Caucasus University, Guram Tavartkiladze Teaching University, Ilia University, Sokhumi State University, Caucasus International University, Sulkhan-Saba Orbeliani Teaching University, Telavi Iakob Gogebashvili State University, Batumi Shota Rustaveli State University).
As part of the project, 1-hour seminars will be held for the students, in accordance with the schedules agreed upon with universities, for young voters between the age of 18 and 21. The seminars that will be conducted by 7 trainers of the training Center.