ინფორმაცია პროექტის „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“ შესახებ
ცენტრალური საარჩევნო კომისია და სწავლების ცენტრი იწყებენ საპილოტე პროექტს  „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“, რომელიც განხორციელდება მიმდინარე წლის - 24 ნოემბრიდან 5 დეკემბრის ჩათვლით, ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში, კერძოდ, 4 მუნიციპალიტეტში - მარნეული, ლაგოდეხი, ახალციხე, ახალქალაქი. სასწავლო კურსის გავლა  შეუძლია საქართველოს მოქალაქეს 18 წლის ასაკიდან.
სასურველია პროექტში მონაწილეობის მსურველ პირს გააჩნდეს საარჩევნო ადმინისტრაციაში მუშაობის გამოცდილება, არჩევნებზე დამკვირვებლის სტატუსით მონაწილეობის გამოცდილება, საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სერტიფიკატი ან/და საარჩევნო განვითარების სკოლის სერტიფიკატი. მონაწილეთა ჯგუფების შედგენისას გათვალისწინებული იქნება გენდერული თანასწორობის პრინციპი.
აღნიშნული კურსი ორდღიანია და ითვალისწინებს კენჭისყრის პროცედურების შესწავლას, რაც ემსახურება სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლებას საარჩევნო საკითხებთან დაკავშირებით და ხელს უწყობს საარჩევნო ადმინისტრაციაში კვალიფიციური საკადრო რესურსის ფორმირებას. ტრენინგებს სწავლების ცენტრის ტრენერები და საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები გაუძღვებიან.
კურსის გავლისთვის, საჭიროა შეავსოთ აპლიკაცია (იხ. აპლიკაციის ფორმა) და წარადგინოთ პროექტის განხორციელების ადგილის მიხედვით  საოლქო საარჩევნო კომისიაში, 9-დან 16 ნოემბრის ჩათვლით. აპლიკაციის წარდგენისას თან უნდა იქონიოთ პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტი.
ცესკო და სწავლების ცენტრი საპილოტე პროექტს საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) მხარდაჭერით ახორციელებს.

The Central Election Commission and the Training Center are commencing a pilot project Courses for electoral administrator that will be implemented from November 24 through December 5, 2015, at ethnic minority districts, specifically, at 4 municipalities – Marneuli, Lagodekhi, Akhaltsikhe, Akhalkalaki. Citizens of Georgia over the age of 18 are eligible to take the training course.
It is desirable that a person willing to participate in the project has experience in working at election administration, experience in the participation in elections in the capacity of an observer, Election Administration employee certificate and/or Electoral Development School certificate. The principle of gender equality will be taken into account when designing the groups of participants.
The mentioned course envisages the study of polling procedures and is aimed at the enhancement of civic awareness around electoral matters and contributes to formation of qualified human resources at the Election Administration. Training Center trainers and members of district election commissions will lead the trainings.
For taking the course, you have to fill out an application (see the Application Form) and submit it according to the location of the project implementation at a district election commission, from November 9 through 16. You should have your personal identification document at the time of submitting an application.