თანამშრომლობა ალბანეთის საარჩევნო ადმინისტრაციასთან
ევროპის საბჭოს (CoE), ევროპის უშიშროებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციისა (OSCE) და ალბანეთის ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიწვევით საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის დირექტორი ნათია ზაალიშვილი მიმდინარე წლის 1-3 აპრილს, ექსპერტის სტატუსით ალბანეთში, ქ. ტირანაში იმყოფებოდა.
სამდღიანი ვიზიტის ფარგლებში საქართველოს სწავლების ცენტრის დირექტორი შეხვდა ალბანეთის ცესკოს წევრებს, საერთაშორისო ორგანიზაციების (CoE, OSCE) წარმომადგენლებს, ცესკოს სასწავლო დეპარტამენტის თანამშრომლებსა და ტრენერებს. შეხვედრაზე იმსჯელეს საარჩევნო ცნობიერების ამაღლებაზე ორიენტირებული სასწავლო პროგრამების განხორციელების მნიშვნელობაზე, განხილულ იქნა აღნიშნული მიმართულებით არსებული გამოწვევები და განისაზღვრა 2015 წლის 21 ივნისის ადგილობრივი არჩევნებისთვის ალბანეთის საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენინგების პლატფორმის, მეთოდოლოგიისა და სახელმძღვანელოების დახვეწის კონკრეტული მექანიზმები.
სწავლების ცენტრის დირექტორმა გააკეთა მოხსენება საქართველოს  სწავლების ცენტრის ფუნქციონირების ძირითად ასპექტებთან დაკავშირებით და დამსწრე საზოგადოებას გაუზიარა გამოცდილება საქართველოში განხორციელებული საარჩევნო სასწავლო პროგრამების შესახებ, მათ შორის სამოქალაქო განათლების მიმართულებით.
შეხვედრაზე დაისახა საქართველოს  სწავლების ცენტრთან თანამშრომლობის სამომავლო პერსპექტივები ალბანეთის საარჩევნო ადმინისტრაციის სისტემაში სასწავლო ცენტრის ჩამოყალიბების ხელშეწყობის კუთხით.

Subsequent to the invitation from the Council of Europe (CoE), Organization for Security and Cooperation of Europe (OSCE), and Albania Central Election Commission, on April 1-3, 2015 Natia Zaalishvili, Director of the Training Center visited Tirana, Albania, in the capacity of an expert.
Over the course of the three-day visit Director of the Training Center held meetings with the Albania CEC members, representatives of international organizations (CoE, OSCE), CEC training department employees and trainers. During the meeting, they discussed the importance of implementing training programs focused on raising electoral awareness, as well as challenges in the mentioned direction, and specific mechanisms for refining the trainings platform, methodology and manuals of the Albania Election Administration for the June 21, 2015 local self-government elections were determined.
Training Center Director made a presentation around key aspects of the Training Center operations, and shared experience about elections related training programs implemented in Georgia, including about those focused on civic education.
At the meeting, future opportunities of the cooperation with the Georgia Training Center were identified, in the direction of supporting the formation of the training center within the Albania election administration system.