პროაქტიული თანამშრომლობა საარჩევნო სამოქალაქო განათლების უზრუნველსაყოფად
2015 წლის 10 თებერვალს, საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა, სსიპ სოციალური მომსახურების სააგენტოსა და ააიპ ასოციაცია საქართველოს ეს-ო-ეს ბავშვთა სოფელთან მემორანდუმი გააფორმა. აღნიშნული თანამშრომლობა სახელმწიფო დაწესებულებასა და არასამთავრობო ორგანიზაციასთან მიზნად ისახავს ბავშვთა სახლებსა და ბავშვზე ზრუნვის სხვა ალტერნატიულ მომსახურებებში განთავსებული მოზარდებისა და ახალგაზრდების სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლების ხელშეწყობას დემოკრატიული არჩევნებისა და არჩევნებში თითოეული ამომრჩევლის როლის მნიშვნელობის საკითხებზე, ასევე მათი ინფორმირების უზუნველყოფას საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ ცხოვრებაში ქალთა და მამაკაცთა თანაბარი უფლებებისა და შესაძლებლობების შესახებ და აქტივობის ზრდის წახალისებას არჩევნებზე.
2010 წლიდან ცესკოს სწავლების ცენტრი ახორციელებს ინტენსიურ სასწავლო პროგრამას საარჩევნო სამართლის დარგში 16 უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების იურიდიული, ჟურნალისტიკისა და სოციალურ-პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტების სტუდენტებისათვის. დღევანდელი ღონისძების ფარგლებში საარჩევნო სამოქალაქო განათლების მიმართულებით პროაქტიული თანამშრომლობის ინიციატივას ასევე შემოუერთდა სამი უნივერსიტეტი: შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი, სულხან-საბა ორბელიანის სასწავლო უნივერსიტეტი და აღმოსავლეთ ევროპის სასწავლო უნივერსიტეტი.

On February 10, 2015, the CEC of Georgia and the Centre for Electoral systems Development, Reforms and Training concluded a memorandum with the LEPL Social Services Agency and the Association SOS Children Villages Georgia, a non-commercial legal entity. The cooperation with the state institution and the NGO aims to promote civic awareness of adolescents and youth at orphanages and other alternative child care services of the importance of democratic elections and the role of each voter in elections; as well as to raise their awareness on equal rights and opportunities for women and men in social and political life, and encourage increased electoral activeness.
Since 2010, the CEC Training Center has been delivering an intensive teaching program in electoral law, for the students of law, journalism, and social-political sciences at 16 higher educational institutions. As part of today’s event three more universities have joined the initiative of proactive cooperation in the direction of electoral civic education. These universities are: the Black Sea International University, Sulkhan-Saba Orbeliani Teaching University and the Eastern European Teaching University.