ფასილიტატორების ტრენინგის II ეტაპი
საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის მიერ, გაეროს განვითარების (UNDP) პროგრამის მხარდაჭერით, 2010 წლის 12-13 მაისს ქობულეთში სასტუმრო ,,Georgia Palace Hotel” შედგა შეხვედრა საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის ფასილიტატორებთან, რომლებმაც 2010 წლის 14-18 მაისის პერიოდში უნდა ჩაატარონ საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრების ტრენინგის II ეტაპი.
შეხვედრის ფორმატი ორ ნაწილად გაიყო. პირველ ნაწილში განხილულ იქნა ცენტრის მიერ მომზადებული საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა დამხმარე სახელმძღვანელო, რომლის მიხედვითაც ფასილიტატორებს ჩაუტარდათ ტრენინგი შემდეგ საკითხებზე: საუბნო საარჩევნო კომისიის საარჩევნო დოკუმენტაციის/ინვენტარის მიღება საოლქო საარჩევნო კომისიაში; კენჭისყრის პროცესი; კენჭისყრის შედეგების შეჯამება საუბნო და საოლქო საარჩევნო კომისიაში; საარჩევნო დავების განხილვა; საარჩევნო კომისიის წევრთა დისციპლინური და ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა; ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ მიღებული დადგენილებები. შეხვედრის მეორე ნაწილი დაეთმო ფასილიტატორების მიერ საოლქო საარჩევნო კომისიებისათვის 2010 წლის 30-31 აპრილს ჩატარებული I ეტაპისა და საუბნო საარჩევნო კომისიებთან 2010 წლის 1-5 მაისს განხორციელებული ტრენინგების მიმოხილვას.

Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings via supporting of UNDP, in May 12-13, arranged the meeting with facilitators of Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings at Hotel “Georgia Palace Hotel”, Kobuleti, which should pass II stage of DEC member trainings.
Meeting consisted of two parts. First part was dedicated to the supporting guideline of DEC members, pursuant to which training was conducted for facilitators, on the following issues: receiving of PEC election documentations/inventories; voting process; summing up of voting results at PEC and DEC; reviewing disputes. Disciplinary and administrative responsibilities of election commission members; Decrees received by CEC.
The second part of the meeting was dedicated to review of trainings held on 30-31 April of 2010 – I stage by facilitators for DECs and on 1-5 May, 2010 for PECs.