ინფორმაცია საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების შესახებ
2014 წლის 15 ივნისის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა არჩევნებისთვის, საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ეგიდით, სწავლების ცენტრი უზრუნველყოფს საარჩევნო კანონმდებლობასთან დაკავშირებული ინტენსიური სასწავლო პროგრამის განხორციელებას საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებისთვის.
ტრენინგების კასკადური მეთოდის შესაბამისად, სწავლების ცენტრის მიერ მომზადებულმა საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრებმა 2014 წლის 14-16 მაისის პერიოდში, საუბნო საარჩევნო კომისიების პირველი სხდომის დაწყებამდე, კომისიის წევრებს ჩაუტარეს ინსტრუქტაჟი საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების არჩევის წესსთან დაკავშირებით და გადასცეს აღნიშნულ საკითხთან მიმართებით სწავლების ცენტრის მიერ მომზადებული სასწავლო ხასიათის ინსტრუქციები (ე.წ. ”check list”).
საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების შემდგომ ეტაპებზე ჩატარებას უზრუნველყოფენ სწავლების ცენტრის მიერ მომზადებული ტრენერები. ტრენინგების განხორციელების პერიოდი მოიცავს:
•  20-30 მაისს - ტრენინგი საუბნო საარჩევნო კომისიის 13 წევრისთვის
ტრენინგის ძირითადი თემატიკა მოიცავს საუბნო საარჩევნო კომისიის საქმიანობას კენჭისყრის დღემდე პერიოდში და კენჭისყრის დღეს.
• 1-7 ივნისს - ტრენინგი საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირებისთვის (თავმჯდომარე, მოადგილე, მდივანი)
ტრენინგის ძირითადი თემატიკა მოიცავს საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების უფლებამოსილებებს (მათ შორის, საარჩევნო დოკუმენტაციასთან მუშაობა, განცხადებები/საჩივრები, შემაჯამებელი ოქმები).
• 2-13 ივნისს - კენჭისყრის დღის ეპიზოდური ინსცენირება
ტრენინგების ჩატარების კონკრეტული გრაფიკები განთავსდება ტრენინგების დაწყებამდე სწავლების ცენტრის ოფიციალურ ვებ. გვერდზე.
ტრენინგები ჩატარდება კომბინირებული მეთოდით, რომელიც მოიცავს ელექტრონულ სწავლებას (მათ შორის სასწავლო ხასიათის ფილმის ჩვენებას), პრაქტიკულ სწავლებას (მათ შორის პრაქტიკული სავარჯიშოები და როლური თამაშების ჩატარებას).
სასწავლო პროგრამა ხორციელდება გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და  საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) ფინანსური მხარდაჭერით.

Under the aegis of the Central Election Commission of Georgia the Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings will carry out the intensive training program on the electoral legislation for the members of precinct election commissions for the June 15, 2014 Local Self-Government Elections.
In accordance with the gradual method of the trainings, prior to the launch of first sessions of precinct election commissions, during May 14-16, 2014 precinct election commission members trained by the Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings provided briefing to commission members about the rule of the election of the leadership of precinct election commissions and distributed trainings check list prepared by The Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings on the above-mentioned topic.
The subsequent stages of the trainings of precinct election commission members will be handled by the trainers trained by The Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings. The period of the delivery of trainings comprises:
• May 20-30 – training for 13 members of precinct election commissions
Key topics of the training are the activities of precinct election commissions during the period prior to the polling day and on the polling day.
• June 1-7 – training for precinct election commission leadership (chair, deputy, secretary)
Key theme of the training will be the authority of precinct election commission leadership (including working with electoral documentation, applications/complaints, and summary protocols).
• June 2-13 – episodical simulation of the polling day
Specific schedules of the trainings will be posted prior to the launch of the trainings at the official webpage of The Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings.
The trainings will be delivered via a combined method that comprises electronic instruction (including showing a training film) and practical training (including practical exercises and role plays).
The training Program is implemented with the financial support of the UN Development Program (UNDP) and the International Foundation for Electoral Systems (IFES).