საჯარო სკოლების პედაგოგებისთვის განკუთვნილი პროექტი „დემოკრატიული არჩევნები და საარჩევნო გარემო“ წარმატებით განხორციელდა
13.05.2026
ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ (ცესკო) და სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა (სწავლების ცენტრი) საჯარო სკოლების სამოქალაქო განათლების პედაგოგებისთვის მორიგი მასშტაბური საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამა განახორციელა.
პროექტი „დემოკრატიული არჩევნები და საარჩევნო გარემო“ 2026 წლის 1 აპრილიდან 7 მაისის ჩათვლით პერიოდში ჩატარდა. მის მთავარ მიზანს პედაგოგებისთვის საარჩევნო სწავლების მიმართულებით პრაქტიკული გამოცდილების გაზიარება, საარჩევნო პროცესებისადმი ახალგაზრდა თაობის დაინტერესების ზრდისა და მათი სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლების ხელშეწყობა წარმოადგენს.
წელს პროექტმა ახალი მასშტაბები შეიძინა და ჯამში 28 მუნიციპალიტეტი მოიცვა. საინფორმაციო შეხვედრებში მონაწილეობა საჯარო სკოლების 522-მა სამოქალაქო განათლების პედაგოგმა მიიღო.
აღსანიშნავია, რომ პროგრამა იყო ინკლუზიური, რაც ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებული მუნიციპალიტეტების ჩართულობით გამოიხატა. კერძოდ, ლაგოდეხის, მარნეულის, წალკის, ნინოწმინდისა და ახალქალაქის მუნიციპალიტეტებიდან კურსი საჯარო სკოლების 114-მა პედაგოგმა გაიარა.
პროექტი ასევე წარმატებით განხორციელდა სიღნაღის, ახმეტის, დედოფლისწყაროს, რუსთავის, გორის, ხაშურის, ადიგენის, ცაგერის, ლენტეხის, ონის, ზესტაფონის, ქუთაისის, ხონის, ბაღდათის, საჩხერის, ტყიბულის, აბაშის, ფოთის, ჩხოროწყუს, ქობულეთის, ხულოს, შუახევისა და ქედის მუნიციპალიტეტებში.
პროგრამის ფარგლებში, სწავლების ცენტრის თანამშრომლებმა პედაგოგებთან განიხილეს შემდეგი ძირითადი საკითხები: ამომრჩევლის როლის მნიშვნელობა და პოლიტიკური კულტურის ასპექტები; არჩევნების ჩატარების პრინციპები და საერთაშორისო სტანდარტები; არჩევნების მოდერნიზაციის ტენდენციები და ხმის მიცემის პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენება; ამომრჩევლის საარჩევნო უფლების რეალიზება, ფარულობა და დაცულობა კენჭისყრის პროცესში; ინკლუზიური საარჩევნო გარემო; საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ ამომრჩევლებისთვის შეთავაზებული საარჩევნო სერვისები.
საარჩევნო მიმართულებით საჯარო სკოლებში უწყვეტი განათლების მიზნით, პედაგოგებს გადაეცათ სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული სპეციალური დამხმარე რესურსი, რომელიც თემატურ საკითხავ მასალას, პრაქტიკულ სავარჯიშოებსა და მეთოდოლოგიურ მითითებებს აერთიანებს. მონაწილეებმა პროგრამა დადებითად შეაფასეს და აღნიშნეს, რომ მიღებულ პრაქტიკულ გამოცდილებას აქტიურად გამოიყენებენ საგაკვეთილო პროცესში.
პროექტი საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსთან პარტნიორობით 2024 წლიდან ხორციელდება. დღემდე პროგრამა „დემოკრატიული არჩევნები და საარჩევნო გარემო“ 1500-ზე მეტმა პედაგოგმა გაიარა.

The Central Election Commission (CEC) and the LEPL Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training (Training Centre) implemented another large-scale informational-training program for civic education teachers in public schools.
The project “Democratic Elections and the Electoral Environment” was conducted from April 1 to May 7, 2026. the primary goal of the project is to share practical experience in election education with teachers, foster interest in electoral processes among the younger generation, and promote the enhancement of their civic awareness.
This year, the project expanded its scope, covering a total of 28 municipalities. 522 civic education teachers from public schools participated in the information sessions."
It is noteworthy that the program was inclusive, as evidenced by the involvement of municipalities populated by ethnic minorities. Specifically, 114 public school teachers from the Lagodekhi, Marneuli, Tsalka, Ninotsminda, and Akhalkalaki municipalities completed the course.
The project was also successfully implemented in the municipalities of Sighnaghi, Akhmeta, Dedoplistskaro, Rustavi, Gori, Khashuri, Adigeni, Tsageri, Lentekhi, Oni, Zestafoni, Kutaisi, Khoni, Baghdati, Sachkhere, Tkibuli, Abasha, Poti, Chkhorotsqu, Kobuleti, Khulo, Shuakhevi, and Keda.
Within the framework of the program, Training Centre staff discussed the following key issues with the teachers: the importance of the voter's role and aspects of political culture; principles of conducting elections and international standards; trends in election modernization and the use of electronic technologies in the voting process; the realization of voters' electoral rights, secrecy, and security during the polling process; an inclusive electoral environment; and the electoral services offered to voters by the Election Administration of Georgia.
In order to ensure continuous education in the electoral field within public schools, teachers were provided with a special supporting resource developed by the Training Centre, which includes thematic reading materials, practical exercises, and methodological guidelines. Participants evaluated the program positively and noted that they will actively apply the practical experience gained during the teaching process."
The project has been implemented in partnership with the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia since 2024. To date, more than 1500 teachers have completed the “Democratic Elections and the Electoral Environment“ program.