საჯარო სკოლების სამოქალაქო განათლების პედაგოგებისთვის საინფორმაციო კურსი ''დემოკრატიული არჩევნები და საარჩევნო გარემო'' ხორციელდება
22.04.2026
საარჩევნო ადმინისტრაცია საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსთან პარტნიორობით საჯარო სკოლების სამოქალაქო განათლების პედაგოგებისთვის სასწავლო კურსს „დემოკრატიული არჩევნები და საარჩევნო გარემო“ ახორციელებს.
პროექტის ფარგლებში საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის (სწავლების ცენტრი) წარმომადგენლები 500-ზე მეტ სამოქალაქო განათლების პედაგოგს უზიარებენ პრაქტიკულ გამოცდილებას საარჩევნო სწავლების მიმართულებით. მოგვიანებით კი პედაგოგები მიღებულ ცოდნას მოსწავლეებს გაუზიარებენ, რათა არჩევნების მნიშვნელობასა და საარჩევნო უფლებებზე ახალგაზრდებს სკოლის ასაკიდანვე მიეწოდოთ ინფორმაცია.
21 აპრილს პროექტის მორიგი შეხვედრა ლაგოდეხის საგანმანათლებლო რესურსცენტრში გაიმართა. ღონისძიება ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილემ, გიორგი შარაბიძემ და სწავლების ცენტრის დირექტორმა, ნათია ზაალიშვილმა გახსნეს. მათ ყურადღება გაამახვილეს სამოქალაქო განათლების პედაგოგების მნიშვნელოვან როლზე სასკოლო ასაკიდან ახალგაზრდების საარჩევნო ცნობიერების ამაღლების მიმართულებით. როგორც ცესკოს და სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელმა პირებმა აღნიშნეს, ერთობლივი პარტნიორობის მიზანია, დარგობრივი კომპეტენციის ფარგლებში მასწავლებლებისთვის საჭირო საინფორმაციო ინსტრუმენტის გაზიარება, რაც კიდევ უფრო მეტად შეუწყობს ხელს საგაკვეთილო პროცესში მოსწავლეთათვის საარჩევნო სიახლეების, ტექნოლოგიური პროგრესის გააცნობას და საარჩევნო პროცესებისადმი ახალგაზრდა თაობის დაინტერესების ზრდას.
სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული სპეციალიზებული პროგრამის ფარგლებში განიხილება შემდეგი ძირითადი საკითხები: ამომრჩევლის როლის მნიშვნელობა და პოლიტიკური კულტურის ასპექტები; არჩევნების ჩატარების პრინციპები და საერთაშორისო სტანდარტები; არჩევნების მოდერნიზაციის ტენდენციები და ხმის მიცემის პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენება; ამომრჩევლის საარჩევნო უფლების რეალიზება, ფარულობა და დაცულობა კენჭისყრის პროცესში; ინკლუზიური საარჩევნო გარემო; საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ ამომრჩევლებისთვის შეთავაზებული საარჩევნო სერვისები.
კურსის ბოლოს პედაგოგებს გადაეცემათ სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული დამხმარე რესურსი, რომელიც მოიცავს მოსწავლეებთან განსახილველ საარჩევნო თემატიკას, თემის განვრცობისთვის საჭირო საკითხავ მასალას, პრაქტიკულ სავარჯიშოებსა და მეთოდოლოგიურ რეკომენდაციებს საგაკვეთილო პროცესის ეფექტიანად წარმართვის უზრუნველსაყოფად.
პროექტი 2024 წლიდან ხორციელდება, თუმცა წელს ახალი მასშტაბები შეიძინა, 28 მათ შორის ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ მუნიციპალიტეტს აერთიანებს და 1 აპრილიდან 7 მაისის ჩათვლით ხორციელდება.

The Election Administration, in partnership with the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia, is implementing a training course titled "Democratic Elections and the Electoral Environment" for public school civil education teachers.
As part of the project, representatives from the LEPL Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training (Training Centre) are sharing practical experience in electoral education with more than 500 civil education teachers. These teachers will later pass this knowledge on to their students, ensuring that youth receive information about the importance of elections and electoral rights from school age.
On April 21, a session of the project was held at the Lagodekhi Educational Resource Center. The event was opened by the Deputy Chairperson of the CEC, Giorgi Sharabidze, and the Director of the Training Centre, Natia Zaalishvili. They emphasized the vital role of civil education teachers in raising electoral awareness among youth. As the heads of the CEC and the Training Center noted, the goal of this joint partnership is to provide teachers with necessary informational tools within their professional competence. This will further facilitate the introduction of electoral innovations and technological progress to students during lessons and increase the younger generation's interest in electoral processes.
The specialized program developed by the Training Centre covers the following key topics: the importance of the voter's role and aspects of political culture; principles of conducting elections and international standards; trends in election modernization and the use of electronic technologies in the voting process; realization of electoral rights, secrecy, and security during the polling process; an inclusive electoral environment; electoral services offered to voters by the Election Administration of Georgia.
At the end of the course, teachers will receive a supportive resource package developed by the Training Center. This includes electoral topics for discussion with students, reading materials for further exploration, practical exercises, and methodological recommendations to ensure the effective management of the classroom process.
The project has been ongoing since 2024, but it has reached a new scale this year. It covers 28 municipalities, including those populated by ethnic minorities, and is being implemented from April 1 to May 7.