სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი 2013 წლის 9 აგვისტოდან აცხადებს საგრანტო კონკურსს, რომლის მიზანია პროექტების გამოვლენა, რომელთა განხორციელება ხელს შეუწყობს საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებაზე ორიენტირებული კვლევების განხორცილებას.
”საარჩევნო გარემოს კვლევა და ანალიზი”
საგრანტო პროექტის ძირითადი მიმართულებები:
საგრანტო პროექტი უნდა შეესაბამებოდეს კონკურსის ზემოაღნიშნულ მიზანს და ითვალისწინებდეს კვლევის განხორციელებას ქვემოთ ჩამოთვლილი ერთ-ერთი მიმართულებით:
I. ამომრჩეველთა განათლების პროგრამების შესწავლა/ანალიზი (მაგ., საარჩევნო სფეროში სასწავლო პროგრამების განმახორციელებელი სუბიექტების იდენტიფიცირება, მათ მიერ (მათ შორის, საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ) ორგანიზებულ სასწავლო პროცესში ამომრჩეველთა აქტივობისა და  გამოყენებული სასწავლო პროგრამების შესწავლა, შედეგების შეფასება, საჭიროებების გამოვლენა სამომავლო ინიციატივების უზრუნველსაყოფად და სხვ.).
ამ მიმართულებით წარმოდგენილი საგრანტო პროექტით გათვალისწინებული კვლევა უნდა მოიცავდეს 2012 წლის საპარლამენტო და 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების პერიოდს.
II. კვალიფიციური საარჩევნო სუბიექტების შესაძლებლობების შესწავლა/ანალიზი  (მაგ., პარტიის სტრუქტურული განვითარების, აქტივობის (მათ შორის, ტრენინგებში ან სხვა მსგავს ღონისძიებებში მონაწილეობის), ამომრჩევლებთან კომუნიკაციის საშუალებებისა და ფორმატის შესწავლა, შესაძლებლობების შეფასება, საჭიროებების გამოვლენა კონკურენტუნარიანი პოლიტიკური გარემოს განვითარების უზრუნველსაყოფად და სხვ.).
ამ მიმართულებით წარმოდგენილი საგრანტო პროექტით გათვალისწინებული კვლევა უნდა მოიცავდეს 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების პერიოდს.
III. სადამკვირვებლო ორგანიზაციების შესაძლებლობების შეფასება (მაგ., არჩევნებში სადამკვირვებლო მისიის განმახორციელებელი ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის გამოვლენა, მათი  გაძლიერებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების ხელშეწყობის მიზნით განხორციელებული საგანმანათლებლო ან სხვა ფორმატის ღონისძიებების შესწავლა, შედეგების შეფასება, საჭიროებების გამოვლენა არასამთავრობო სექტორის მიერ სადამკვირვებლო ფუნქციის კვალიფიციურად შესრულების უზრუნველსაყოფად და სხვ.)
• კონკურსში წარმოდგენილი პროექტები უნდა შეიცავდეს მკაფიო ინფორმაციას კვლევის ჩასატარებლად შერჩეული მეთოდოლოგიის შესახებ;
• გრანტის მიმღები ვალდებულია პროექტის დასრულების შემდეგ საგრანტო საკონკურსო კომისიას გააცნოს კვლევის შედეგები პრეზენტაციის ფორმატში.
არაუმეტეს 60 000 ლარისა
2013  წლის  5 სექტემბრიდან  - 2013 წლის 25 დეკემბრამდე
• არასრულყოფილად წარდგენილი დოკუმენტაცია არ განიხილება;
• „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ” საქართველოს   ორგანული კანონის 301 მუხლის მე-10 პუნქტის შესაბამისად, ერთ არასამთავრობო ორგანიზაციაზე წლიურად გასაცემი საგრანტო თანხა არ აღემატება 121 900 (ას ოცდაერთი ათას ცხრა ასი) ლარს.
• კონკურსის გამოცხადება - 9 აგვისტო, 2013 წელი
• საკონკურსო დოკუმენტების წარდგენის ვადა - 12 აგვისტოდან 23 აგვისტოს ჩათვლით, 2013 წელი
• პროექტების განხილვა - 29 აგვისტო, 2013  წელი
• კონკურსის შედეგები - 29 აგვისტო, 2013  წელი
• ხელშეკრულებების გაფორმება - 2-3 სექტემბერი, 2013 წელი
საკონკურსო დოკუმენტაციის წარდგენა უნდა მოხდეს წერილობითი და ელექტრონული ფორმით (CD), 2013 წლის 12 აგვისტოდან 23 აგვისტოს ჩათვლით, 10:00 – 17:00 საათამდე (შაბათ-კვირის გარდა), მისამართზე: ქ.თბილისი, დავით აღმაშენებლის ხეივანიმე-13 კილომეტრი

LEPL Center for Electoral Systems Development, Reforms and Trainings announces grant competition from August 9, 2013, aiming to reveal projects, which will support the accomplishment of projects focused on improvement of the election environment.
Grant direction:
“Research and Analysis of Election Environment”
Major directions of the Grant Project:
Grant project should correspond with the given aim and cover the accomplishment of the research in one of the below listed directions:
I. Study/analysis of the educational programs of the voters (e.g., identification of subjects accomplishing educational programs in the election field, including by election administration), studying of the activities of voters in educational programs managed by them, evaluation of the results and revealing of needs for further initiatives, etc).
Research presented in this direction should cover the period of 2012 Parliament and 2013 Presidential elections.
II. Study/analysis of the capabilities of the qualified election subjects (e.g. structural development , activity of party, including in trainings and other similar events), studying of communication means and forms with the voters, evaluation of the capabilities, identification of needs for providing the competitive political environment.
Research presented in this direction should cover the period 2013 Presidential election.
III. Evaluation of capabilities of the observing organizations (e.g. identification of the local non-governmental organization network observing the elections) studying of educational or other measures for their strengthening and improving of qualification,  evaluation of the results, identification of needs for providing qualified observing functions by the NGOs., )
• Projects presented within the competition should clearly cover the methods selected for research; m
• Grantee is obliged to present the research outcomes to the grant competition commission in the form of presentation.
60 000 Gels at most
From September 5, 2013 to December 25, 2013
Participants:
Any local noncommercial (nonprofit) legal entities registered pursuant to the legislation of Georgia at the moment of competition announcement.
a) Application for participation in competition (Annex #1 Available in Georgian);
b)  Description and statement of grant project;    (Annex #2 Available in Georgian);
c)  Detailed budget of project (Annex #3 Available in Georgian);
Note
• Incomplete documentation shall be rejected.
• Pursuant to 10th paragrapoh of 301 article of the Law of Georgia “About Political Unions of Citizens”, annual grant sum per one non-governmental organization shouldn’t exceed 121 900 (one hundred twenty-one thousand and nine hundred) Gels.