არჩევნებისთვის მზადების პროცესში სწავლების ცენტრმა პენიტენციური დაწესებულებების წარმომადგენლებთან საინფორმაციო შეხვედრა გამართა
26.09.2025
2025 წლის 4 ოქტომბრის არჩევნებისთვის მოსამზადებელი ფაზის ფარგლებში, სწავლების ცენტრმა გამართა საინფორმაციო შეხვედრა იმ პენიტენციური დაწესებულებების წარმომადგენლებთან, სადაც არჩევნებისთვის გამონაკლის შემთხვევებში შექმნილი საარჩევნო უბნები ფუნქციონირებენ.
საინფორმაციო შეხვედრა სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურთან თანამშრომლობით განხორციელდა. სწავლების ცენტრმა სპეციალიზებული პროგრამის ფარგლებში მონაწილეებს შემდეგი ძირითადი საკითხები გააცნო:
• პენიტენციურ დაწესებულებებში სააგიტაციო მასალების განთავსების წესი და ხმის მიცემის უფლების მქონე ბრალდებულების/მსჯავრდებულების ინფორმირების პირობები;
• კენჭისყრის პროცესში ამომრჩევლების მონაწილეობის პროცედურები; ხმის მიცემის პროცესში პატიმართა უფლებების დაცვა და თანაბარი პირობების უზრუნველყოფა, მათ შორის, ამომრჩევლის ხმის მიცემის ფარულობის, ნების თავისუფალი გამოვლენის, პერსონალური მონაცემების დაცვის გარანტიები;
• კენჭისყრის შენობაში ყოფნის უფლების მქონე პირები და მათი უფლებრივი მდგომარეობა;
• კენჭისყრის შენობის მოწყობის ლოგისტიკური საკითხები და უსაფრთხოება.
პროექტის მიზანია საარჩევნო უფლების მქონე ბრალდებულების/მსჯავრდებულების არჩევნებში მონაწილეობისა და მათი საყოველთაო საარჩევნო უფლების რეალიზების ხელშეწყობა.
როგორც ცნობილია, 2025 წლის 4 ოქტომბრის არჩევნებისთვის გამონაკლის შემთხვევებში საარჩევნო უბნები N10 გლდანის, N20 რუსთავის, N27 მცხეთის, N58 წყალტუბოს, N59 ქუთაისის, N60 ოზურგეთის და N79 ბათუმის საოლქო საარჩევნო კომისიების სამოქმედო ტერიტორიაზე არსებულ N1, N2, N3, N5, N8, N12, N14, N15, N17 პენიტენციურ დაწესებულებებში შეიქმნა.

As part of the preparatory phase for October 4, 2025 elections, the Training Centre held an informational meeting with representatives of penitentiary institutions where polling stations created in exceptional cases for elections are operating.
The informational meeting was held in cooperation with the Special Penitentiary Service. Within the framework of the specialized program the Training Centre introduced the following key issues to the participants:
• Rules for placing agitation campaign materials in penitentiary institutions and conditions for informing defendants/convicts with the right to vote;
• Procedures for voter participation in the polling process; Protecting the rights of prisoners and ensuring equal conditions during the polling process, including guarantees of the secrecy of vote, free expression of will, and protection of personal data;
• Persons entitled to be present in the polling station and their legal status;
• Logistical issues and security of the polling station setup.
The goal of the project is to promote the participation of defendants/convicts with the right to vote in elections and the realization of their universal suffrage.
As it known, for the elections of October 4, 2025, polling stations were established in exceptional cases in penitentiary institutions No. 1, N2, N3, N5, N8, N12, N14, N15, N17, within the operational areas of the District Election Commissions of N10 Gldani, N20 Rustavi, N27 Mtskheta, N58 Tskaltubo, N59 Kutaisi, N60 Ozurgeti and N79 Batumi.