ტრენინგი გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილი საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებისთვის
პენიტენციურ დაწესებულებებში მყოფი ამომრჩევლების 2025 წლის 4 ოქტომბრის მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნებში მონაწილეობის ხელშეწყობის და მათი საყოველთაო საარჩევნო უფლების რეალიზების მიზნით,  სწავლების ცენტრი უზრუნველყოფს გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილი ათი საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების გადამზადებას.
სასწავლო პროგრამის ფარგლებში საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირები და წევრები განიმტკიცებენ კენჭისყრის პროცესის მართვის პრაქტიკულ უნარებს, მიიღებენ სპეციალიზებულ ცოდნას განსახორციელებელი საქმიანობებისა და იმ სტანდარტების შესახებ, რომლის ერთგვაროვნად შესრულება არსებითია ამომრჩევლებისთვის კვალიფიციური სერვისის მიწოდების პროცესში.
სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული ტრენერები საუბნო საარჩევნო კომისიებს (სრული შემადგენლობით) გააცნობენ შემდეგ ძირითად საკითხებს:
• საუბნო საარჩევნო კომისიის მზადება კენჭისყრის დღისთვის (საოლქო საარჩევნო კომისიისგან მისაღები საარჩევნო დოკუმენტაცია/ინვენტარი, კენჭისყრის შენობის მოწყობა, ფოტო-ვიდეოგადაღების ადგილის გამოყოფა);
• საუბნო საარჩევნო კომისიის საქმიანობის პროცესში გასათვალისწინებელი პროფესიული სტანდარტები (კანონიერების, პოლიტიკური ნეიტრალიტეტის, პროფესიონალიზმის პრინციპები, ეთიკა);
• ამომრჩევლისთვის სერვისის უზრუნველსაყოფად საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების მიერ კენჭისყრის დღეს შესასრულებელი ფუნქციების განაწილების წესი და მათი შესრულების ტექნიკა (ნაკადის მომწესრიგებლის, რეგისტრატორების, სპეციალური კონვერტებისა და საარჩევნო ყუთის ზედამხედველი კომისიის წევრის, გადასატანი საარჩევნო ყუთის წამღები კომისიის წევრების ფუნქციები);
• საარჩევნო უბანზე კენჭისყრის პროცესის მიმდინარეობისას ამომრჩეველთა აქტივობის დადგენა;
• საარჩევნო უბანზე საარჩევნო ბიულეტენების დახარისხების პროცედურა (საარჩევნო ბიულეტენების ნამდვილობის/ბათილობის საფუძვლები; საეჭვოდ მიჩნეულ საარჩევნო ბიულეტენზე საუბნო საარჩევნო კომისიის მიერ გადაწყვეტილების მიღების წესი);
• ხმის დათვლის პროცესში დამკვირვებლებისგან გამოვლენილი მეთვალყურეების, საარჩევნო სუბიექტების წარმომადგენლების ჩართულობის უზრუნველყოფა და მათ მიერ განსახორციელებელი დაკვირვების ფარგლები;
• საარჩევნო უბანზე კენჭისყრის შედეგების შეჯამება (ოქმების შევსების პროცედურა, მათი საჯაროობის უზრუნველყოფა და კენჭისყრის შენობაში ყოფნის უფლების მქონე პირების მოთხოვნის საფუძველზე ოქმების დამოწმებული ასლების გაცემის წესი);
• კენჭისყრის დღის განცხადება/საჩივრებზე რეაგირება;
• კენჭისყრის პროცესის დასრულების შემდგომ საუბნო საარჩევნო კომისიის მიერ განსახორციელებელი ლოგისტიკური პროცესი (საოლქო საარჩევნო კომისიისთვის გადასაცემი საარჩევნო დოკუმენტაცია, ინვენტარი).
ტრენინგი პრაქტიკულ სწავლებაზე დაფუძნებით წარიმართება, გათვალისწინებულია სხვადასხვა თემატური სავარჯიშოს შესრულება.
გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილი საუბნო საარჩევნო კომისიების ტრენინგები 2025 წლის 26 სექტემბერს ჩატარდება. გრაფიკი ხელმისაწვდომია ბმულზე. მასში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.

In order to facilitate the participation of voters in penitentiary institutions in the Municipal Elections of October 4, 2025 and to realize their universal suffrage, the Training Centre will provide training for members of ten Precinct Election Commissions (PEC) created in exceptional cases.
Within the framework of the training program, the PECs head officials and members will strengthen their practical skills in managing the polling process, will receive specialized knowledge about the activities to be carried out and the standards, the uniform implementation of which is essential in the process of providing qualified service to voters.
Trainers trained by the Training Centre will introduce the following key issues to the PEC members (full composition):
• Preparation of the PEC for E-Day (election documentation/inventory to be received from the District Election Commission, arrangement of the polling station building, allocation of a place for photo and video recording);
• Professional standards to be considered in the process of the PEC's activities (principles of legality, political neutrality, professionalism, ethics);
• The rules for distributing the functions to be performed by the PECs members on E-Day to provide services to voters and the techniques for their performance (functions of the flow regulator, registrars, members acting as supervisor of the special envelope and ballot box, and members accompanying the mobile ballot box);
• Determining voter activity during the polling process at the polling station;
• Procedure for sorting ballots at the polling station (grounds for the validity/invalidity of ballot papers; procedure for the PEC to make a decision on a ballot paper considered suspicious);
• Ensuring the involvement of observers and representatives of election subjects in the vote counting process and the scope of their observation;
• Summarizing of polling results at the polling station (procedure for filling out protocols, ensuring their publicity, and the procedure for issuing certified copies of protocols upon request by persons entitled to be present in the polling station);
• E-Day announcement/response to complaints;
• Logistical process to be carried out by the PEC after the completion of the polling process (election documentation and inventory to be submitted to the commission).
The training will be based on practical training, and various thematic exercises will be performed.
Trainings for PECs created in exceptional cases will be held on September 26, 2025. The schedule is available at the link (in Georgian). If changes are made, the information will be reflected immediately.