IV ეტაპის ტრენინგები საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის, რომლებიც კენჭისყრის პროცესს წარმართავენ ელექტრონული აპარატების გამოყენების გარეშე
22.09.2025
მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნებისთვის სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული კონცეფციის მიხედვით, 2025 წლის 23 სექტემბერს ტრენინგების IV ეტაპი ჩატარდება იმ საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის, რომლებიც კენჭისყრის პროცესს წარმართავენ საარჩევნო ელექტრონული აპარატების გამოყენების გარეშე.
აღნიშნული წარმოადგენს ფინალურ ეტაპს, რომელიც საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირების (კომისიის თავმჯდომარე, თავმჯდომარის მოადგილე, მდივანი) ინტენსიურ პრაქტიკულ სწავლებას დაეთმობა.
სპეციალიზებული პროგრამის ფარგლებში მონაწილეები განიმტკიცებენ კენჭისყრის პროცესების მართვის პრაქტიკულ უნარებს და ცოდნას მანდატს მიკუთვნებულ შემდეგ ძირითად საკითხებზე: კენჭისყრის მიმდინარეობისას პროცედურული რისკების პრევენცია და მართვა; კენჭისყრის დღის განცხადებებზე/საჩივრებზე რეაგირება; კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმების შედგენა.
IV ეტაპის ტრენინგების გრაფიკები ხელმისაწვდომია ბმულზე. ცვლილებების შეტანის შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.
სატრენინგო კონცეფციის მიხედვით, IV ეტაპის დასრულების შემდეგ, გათვალისწინებულია დამატებითი ეტაპის ტრენინგების კომპონენტი საუბნო საარჩევნო კომისიების იმ ხელმძღვანელი პირებისა და წევრებისთვის, რომლებიც არ  დაესწრნენ ტრენინგების განვლილ ეტაპებს, ან შეიცვალნენ ტრენინგის მიმდინარეობისას.

According to the concept developed by the Training Centre for Municipal Elections, the IV stage of training will be held on September 23, 2025, for Precinct Election Commissions (PEC) conducting the polling process without the use of electronic devices.
The mentioned represents the final stage, which will be devoted to intensive practical training of PEC head officials (commission chairperson, deputy chairperson, secretary).
Within the framework of the specialized program, participants will strengthen their practical skills in managing pollimg processes and knowledge on the following key issues related to the mandate: prevention and management of procedural risks during polling; responding to election day announcements/complaints; compilation of summary protocols of polling results.
The scedules of the V stage trainings are available at the link (in Georgian). If changes are made, the information will be reflected immediately.
According to the training concept, after the IV stage trainings, an additional stage training component is envisaged for those head officials and members of PECs who did not attend the previous stages of the training or were replaced during the training.