ცესკო და სწავლების ცენტრი პოლიციელებისთვის საინფორმაციო-სასწავლო პროექტს ახორციელებს
2025 წლის 4 ოქტომბრის არჩევნების უსაფრთხო გარემოში ჩატარების უზრუნველყოფის მიზნით, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ გიორგი კალანდარიშვილმა და შინაგან საქმეთა მინისტრმა გეკა გელაძემ, 2 სექტემბერს, ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმეს, რომლის ფარგლებში  ერთ-ერთ მნიშვნელოვან მიმართულებად პოლიციელების გადამზადება განისაზღვრა.
ინიციირებული საკითხის გათვალისწინებით, სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიასთან ნაყოფიერი თანამშრომლობის ფორმატში დაიგეგმა მასშტაბური საინფორმაციო-სასწავლო პროექტი სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლებისთვის.
პროგრამა 8 სექტემბრიდან დაიწყო და 12 სექტემბრის ჩათვლით პერიოდში, ყოველდღიურ რეჟიმში, რამდენიმე ნაკადად ჩატარდება. კურსის განხორციელებას სწავლების ცენტრის და ცესკოს იურიდიულ დეპარტამენტის თანამშრომლები უზრუნველყოფენ.
პოლიციელების მაქსიმალური რაოდენობით ჩართულობის ხელშეწყობის მიზნით, სატრენინგო სესიები დისტანციური სწავლების მეთოდით წარიმართება. სპეციალიზებული პროგრამის „არჩევნები და უსაფრთხოება“ ფარგლებში შემდეგი მნიშვნელოვანი საკითხები განიხილება: უსაფრთხო და მშვიდობიანი საარჩევნო გარემოს უზრუნველსაყოფად ეფექტიანი კომუნიკაცია საარჩევნო ადმინისტრაციასა და სამართალდამცავ ორგანოებს შორის; კენჭისყრის დღემდე პერიოდში და კენჭისყრის დღეს საარჩევნო პროცესის უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად რისკების იდენტიფიცირება,  პრევენცია და რეაგირების მექანიზმები.
სწავლების ცენტრსა და შსს აკადემიას შორის პარტნიორობა მრავალწლიან თანამშრომლობას ეფუძნება და არჩევნების თავისუფალ, მშვიდ  გარემოში  ჩატარების ხელშეწყობის მიზანს ემსახურება.

The CEC and the Training Centre are Implementing an Informational-Study Project for Police Officers
In order to ensure the safe conduct of October 4, 2025 elections, the Chairman of the Central Election Commission, Giorgi Kalandarishvili, and the Minister of Internal Affairs, Geka Geladze, signed a memorandum of cooperation on September 2, within the framework of which the retraining of police officers was identified as one of the important directions.
Considering the initiated issue, a large-scale informational-study project for representatives of law enforcement agencies was planned in the format of fruitful cooperation between the LEPL Electoral Systems Development, Reforms and Training Centre and the Academy of the Ministry of Internal Affairs.
The program began on September 8 and will be held in several streams daily until September 12. The course will be implemented by employees of the Training Centre and the CEC Legal Department.
In order to facilitate the involvement of the maximum number of police officers, training sessions will be conducted via distance learning method. The following important issues will be discussed within the framework of the specialized program "Elections and Security": effective communication between the Election Administration and law enforcement agencies to ensure a safe and peaceful election environment; risk identification, prevention and response mechanisms to ensure the security of the electoral process in the run-up to and on polling day.
The partnership between the Training Centre and the MIA Academy is based on many years of cooperation and serves the goal of facilitating the conduct of elections in a free, peaceful environment.