ტრენინგების V ეტაპი საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის, რომლებიც კენჭისყრის პროცესს წარმართავენ ელექტრონული აპარატების გამოყენებით
06.09.2025
2025 წლის 7 სექტემბრიდან ტრენინგების V ეტაპი იწყება იმ საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის, რომლებიც კენჭისყრის პროცესს წარმართავენ საარჩევნო ელექტრონული აპარატების გამოყენებით.
სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული კონცეფციის შესაბამისად, აღნიშნული წარმოადგენს ფინალურ ეტაპს, რომელიც საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირების (კომისიის თავმჯდომარე, თავმჯდომარის მოადგილე, მდივანი) ინტენსიურ პრაქტიკულ სწავლებას დაეთმობა.
სპეციალიზებული პროგრამის ფარგლებში მონაწილეები განიმტკიცებენ კენჭისყრის პროცესების მართვის პრაქტიკულ უნარებს და ცოდნას მანდატს მიკუთვნებულ შემდეგ ძირითად საკითხებზე: კენჭისყრის მიმდინარეობისას პროცედურული რისკების პრევენცია და მართვა; კენჭისყრის დღის განცხადებებზე/საჩივრებზე რეაგირება; კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმების შედგენა.
V ეტაპის ტრენინგები 2025 წლის 7-14 სექტემბრის ჩათვლით პერიოდში გაიმართება. გრაფიკები ხელმისაწვდომია ბმულზე. ცვლილებების შეტანის შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.
სატრენინგო კონცეფციის მიხედვით, გათვალისწინებულია დამატებითი ეტაპის ტრენინგების კომპონენტი საუბნო საარჩევნო კომისიების იმ ხელმძღვანელი პირებისა და წევრებისთვის, რომლებიც არ  დაესწრნენ ტრენინგების განვლილ ეტაპებს, ან შეიცვალნენ ტრენინგის მიმდინარეობისას.

From September 7, 2025, the V stage of training starts for Precinct Election Commissions (PEC), conducting the polling process using electronic voting devices.
In accordance with the concept developed by the Training Centre, this represents the final stage, which will be devoted to intensive practical training of PEC head officials (commission chairperson, deputy chairperson, secretary).
Within the framework of the specialized program, participants will strengthen their practical skills in managing pollimg processes and knowledge on the following key issues related to the mandate: prevention and management of procedural risks during polling; responding to election day announcements/complaints; compilation of summary protocols of polling results.
The V stage trainings will be held from September 7 to 14, 2025. The scedules are available at the link (in Georgian). If changes are made, the information will be reflected immediately.
According to the training concept, an additional stage training component is envisaged for those head officials and members of PECs who did not attend the previous stages of the training or were replaced during the training.