იწყება ტრენინგების ციკლი საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის, რომლებიც კენჭისყრის პროცესს წარმართავენ ელექტრონული აპარატების გამოყენების გარეშე
28.08.2025
2025 წლის 4 ოქტომბრის მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნებისთვის, საქართველოს მასშტაბით შექმნილი 3051 საუბნო საარჩევნო კომისიიდან 767 საუბნო საარჩევნო კომისია კენჭისყრას საარჩევნო ელექტრონული აპარატების გამოყენების გარეშე წარმართავს. პროცედურული სპეციფიკის გათვალისწინებით, აღნიშნული საარჩევნო კომისიებისთვის სწავლება  ოთხ ეტაპად განხორციელდება.
სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული სატრენინგო კონცეფციის მიხედვით, 2025 წლის 29 აგვისტოდან იწყება პროგრამის I ეტაპის განხორციელება, რომელიც საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირების (კომისიის თავმჯდომარე, თავმჯდომარის მოადგილე, მდივანი) გადამზადებას ეთმობა. სპეციალიზებული პროგრამის ფარგლებში, მონაწილეები მიიღებენ საფუძვლიან ინფორმაციას კენჭისყრის დღემდე პერიოდში ამომრჩევლებისთვის განსახორციელებელი სერვისების და კენჭისყრის ადმინისტრირების პროცესში პლანშეტის მართვასთან დაკავშირებული ასპექტების შესახებ. კურსის ფარგლებში განიხილება ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორიცაა:
• ამომრჩეველთა ერთიან სიაში მონაცემების გადამოწმების სერვისის უზრუნველყოფის მექანიზმები (ამომრჩეველთა ერთიანი სიის გასაჯაროება; ამომრჩევლის ბარათების დარიგება);
• ამომრჩეველთა ერთიან სიაში ცვლილებების შეტანის სერვისის უზრუნველყოფის მექანიზმები (ამომრჩეველთა/სხვა უფლებამოსილი პირების განცხადებების მიღება/რეგისტრაცია და რეაგირებისთვის საოლქო საარჩევნო კომისიაში გადაგზავნა; სიაში ცვლილების შეტანის შესახებ საოლქო საარჩევნო კომისიის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების გასაჯაროება);
• გადასატანი საარჩევნო ყუთით ხმის მიცემის სერვისის უზრუნველყოფის მექანიზმები (ამომრჩეველთა განცხადებების მიღება/რეგისტრაცია და მათ საფუძველზე ამომრჩევლების გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიაში შეყვანა; გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიაში შეყვანის შესახებ მიღებული გადაწყვეტილების გასაჯაროება);
• ეტლით მოსარგებლე ამომრჩევლის კენჭისყრაში მონაწილეობის ხელშეწყობის სერვისის უზრუნველყოფის მექანიზმები (ადაპტირებული საარჩევნო უბნის სპეციალურ სიაში შეყვანის მოთხოვნით ამომრჩეველთა განცხადებების მიღება/რეგისტრაცია და რეაგირებისთვის საოლქო საარჩევნო კომისიაში გადაგზავნა; სპეციალურ სიაში შეყვანის შესახებ საოლქო საარჩევნო კომისიის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების გასაჯაროება);
• საქმისწარმოების წესი საუბნო საარჩევნო კომისიაში (საქმისწარმოების სტანდარტიზაციის მიზნით, პროგრამის ფარგლებში საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირები მიიღებენ დეტალურ ინფორმაციას სარეგისტრაციო ჟურნალის წარმოების წესის შესახებ, განიხილება საქმისწარმოების მიზნით შემუშავებული აქტების/ფორმების სტრუქტურა და მათი შევსების წესი);
• კენჭისყრის ადმინისტრირების პროცესში პლანშეტის მართვა (პლანშეტში ჩატვირთული ცესკოს აპლიკაციის ფუნქციები, მათი გამოყენების მიზნობრიობა და კენჭისყრის დღის ის პერიოდები, როდესაც ხდება პლანშეტში ამ ფუნქციების გააქტიურება).
ტრენინგები პრაქტიკულ სწავლებაზე დაფუძნებით წარიმართება, გათვალისწინებულია სხვადასხვა სახის თემატური სავარჯიშოს შესრულება, მათ შორის ყურადღება გამახვილდება კენჭისყრის პროცესში ინტეგრირებული ელექტრონული აპარატის/პლანშტის ფუნქციონალზე და  კენჭისყრის ადმინისტრირების პროცესში მისი მართვის უნარების განვითარებაზე. ამასთან, მონაწილეები გაეცნობიან ცესკოსთვის კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმების ასლების გადაგზავნის პროცესში რისკების მართვის მექანიზმს.

A Training Cycle Begins for Precinct Election Commissions, that Will Conduct the Polling Process without the Use of Electronic Devices
28.08.2025
For the municipal elections on October 4, 2025, 767 of the 3,051 Precinct Election Commissions (PEC) established across Georgia will conduct polling without the use of electronic devices. Considering the procedural specifics, training for these election commissions will be carried out in four stages.
According to the training concept developed by the Training Centre, the implementation of the I stage of the program starts on August 29, 2025, which is dedicated to the retraining of the PEC head officials (commission chairperson, deputy chairperson, secretary). As part of the specialized program, participants will receive thorough information about the services to be provided to voters prior to the E-day and aspects related to tablet management during the election administration process. The course will discuss important issues such as:
• Mechanisms for providing a service for verifying data in the Unified Voter List (publication of the unified voter list; distribution of voter cards);
• Mechanisms for providing a service for making changes to the unified voters' list (receive/register applications from voters/other authorized persons and forward them to the District Election Commission (DEC) for response; publication of the decision made by the DEC on making changes to the list);
• Mechanisms for providing mobile ballot box voting services (receipt/registration of voter applications and inclusion of voters in the mobile ballot box list based on them; publicizing the decision to include a portable ballot box in the list);
• Mechanisms for providing services to facilitate the participation of voters in wheelchairs in the voting process (receive/register voters' applications requesting inclusion in the special list of adapted polling stations and forward them to the DEC for response; publicizing the decision made by the DEC on inclusion in the special list);
• Rule of proceedings in the PEC (in order to standardize the proceedings, within the framework of the program, the PEC head officials will receive detailed information on the procedure for maintaining the registration journal, the structure of the acts/forms developed for the purpose of proceedings and the procedure for filling them out will be discussed);
• Tablet management during the polling administration process (Functions of the CEC application loaded on the tablet, the purpose of their use, and the periods of the election day when these functions are activated on the tablet).
The trainings will be based on practical training, and various thematic exercises will be performed, including a focus on the functionality of the electronic device/tablet integrated into the voting process and the development of its management skills during the polling administration process. In addition, participants will get acquainted with the risk management mechanism in the process of sending copies of summary protocols of polling results to the CEC.
The schedules for I stage trainings are available at the link (in georgian). If any changes are made to the schedules, the information will be reflected immediately.