არჩევნებისთვის მოსამზადებელ ფაზაზე საოლქო საარჩევნო კომისიებისთვის მასშტაბური საინფორმაციო-სასწავლო პროექტი განხორციელდა
21.08.2025
მუნიციპალიტეტის ორგანოთა 2025 წლის მორიგი არჩევნების მაღალი სტანდარტით ადმინისტრირების უზრუნველსაყოფად, ცესკო და სწავლების ცენტრი უწყვეტ რეჟიმში ახორციელებს საარჩევნო კომისიების პროფესიული გადამზადების პროგრამებს.
მიმდინარე ეტაპზე, 19 აგვისტოს, სწავლების ცენტრმა ჩაატარა მასშტაბური საინფორმაციო-სასწავლო პროექტი 73-ვე საოლქო საარჩევნო კომისიისთვის. პროგრამის სამიზნე აუდიტორიას საოლქო საარჩევნო კომისიების სრული შემადგენლობა წარმოადგენდა. მასში მონაწილეობა 788-მა წევრმა მიიღო.
პროგრამა ჰიბრიდული ფორმატით გაიმართა და ორი ეტაპისგან შედგებოდა: დისტანციური ტრენინგი და პრაქტიკული სწავლება ადგილზე. ონლაინ შეხვედრა სწავლების ცენტრის დირექტორმა, ნათია ზაალიშვილმა გახსნა, რომელმაც საარჩევნო ადმინისტრატორების საქმიანობის მართვის ეფექტიანობის ზრდისა და ამ პროცესში საარჩევნო კომისიების ყველა წევრის ჩართულობის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
სწავლების ცენტრის ტრენერებმა დისტანციურად გამართული საინფორმაციო შეხვედრის ფარგლებში მონაწილეებთან დეტალურად განიხილეს საოლქო საარჩევნო კომისიის მანდატს მიკუთვნებული შემდეგი საკითხები: არჩევნების ჩატარების საერთაშორისო სტანდარტები; კანონმდებლობის ერთგვაროვნად გამოყენება და ზედამხედველობის მექანიზმის მნიშვნელობა ქვემდგომი საუბნო საარჩევნო კომისიების საქმიანობაზე; კენჭისყრის შენობების მოწყობის, აპარატებით/ინვენტარით აღჭურვის უზრუნველყოფა; კენჭისყრის დღეს საუბნო საარჩევნო კომისიებთან კომუნიკაციის/კოორდინაციის ასპექტები; კენჭისყრის პროცესის წარმართვა ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით; ამომრჩევლის ნების თავისუფალი გამოვლენის გარანტირებულობა; არჩევანის ფარულობის და საარჩევნო უბანზე ამომრჩევლის პერსონალური მონაცემების დაცვა; ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს მხარდაჭერა; კენჭისყრის პროცესზე შეუფერხებელი დაკვირვების პირობების უზრუნველყოფა; საუბნო საარჩევნო კომისიების კენჭისყრის წინასწარი შედეგების და შემაჯამებელი ოქმის საჯაროობა; საოლქო საარჩევნო კომისიის მიერ კენჭისყრის შედეგების შეჯამების პროცესი (მათ შორის, საუბნო საარჩევნო კომისიის კენჭისყრის შედეგების გადამოწმებისა და ხელახლა დათვლის საფუძვლები და წესი); საოლქო საარჩევნო კომისიის მიერ კენჭისყრის განცხადებებსა და საჩივრებზე რეაგირების წესი.
დისტანციურ ფორმატში საინფორმაციო შეხვედრის დასრულების შემდეგ, საოლქო საარჩევნო კომისიების შენობებში კომისიების წევრთა უშუალო ჩართულობით საარჩევნო ელექტრონული აპარატების მუშაობის დემონსტრირების პროცესი ჩატარდა. მონაწილეებმა პრაქტიკაში განიხილეს ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატის, ხმის დათვლის სპეციალური ელექტრონული აპარატის და წინასწარი შედეგების გადაცემისთვის განკუთვნილი პლანშეტის ფუნქციონალი.

To ensure high-standard administration of 2025 Municipal Elections, the CEC and the Training Centre are continuously implementing professional training programs for election commissions.
At the current stage, on August 19, the Training Centre conducted a large-scale informational-study project for all 73 District Election Commissions (DEC). The target audience of the program was the entire staff of the DECs. 788 members participated in it.
The program was held in a hybrid format and consisted of two stages: distance training and practical face-to-face training. Director of the Training Centre, Natia Zaalishvili opened online meeting, she focused on the importance of increasing the efficiency of election administrators' management and the involvement of all members of election commissions in this process.
During the online meeting, the trainers of the Training Centre discussed in detail the following issues related to the mandate of the DEC with the participants: international standards for conducting elections; uniform application of legislation and the importance of oversight mechanisms over the activities of subordinate precinct election commissions; ensuring the arrangement of polling buildings and providing them with equipment/inventory; aspects of communication/coordination with PECs on election day; conducting the polling process using electronic technologies; guaranteeing the free expression of voters’ will; protection of the secrecy of the vote and the personal data of voters at the polling station; supporting an inclusive electoral environment; ensuring conditions for unhindered observation of the voting process; publicity of preliminary results and summary protocols of polling stations; process of tabulating voting results by the DEC (including the grounds and procedure for verification and recount of polling results by the PEC), rules for responding to voting applications and complaints by the DEC.
After the online informational meeting, a demonstration of operating of electronic voting machines was held in the buildings of the DECs with the direct involvement of commission members. Participants discussed in practice the functionality of the voter verification machine, the special electronic vote counting machine, and the tablet designed for transmitting preliminary results.