ცესკო და სწავლების ცენტრი საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა სატრენინგო ციკლის განხორციელებას იწყებს
მუნიციპალიტეტის ორგანოთა 2025 წლის 4 ოქტომბრის არჩევნებისთვის ცესკო და სწავლების ცენტრი საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა გადამზადების მასშტაბურ პროექტს იწყებს. ტრენინგები 2025 წლის 21 აგვისტოდან 26 სექტემბრის ჩათვლით პერიოდში გაიმართება.
საარჩევნო ადმინისტრატორების სწავლება ორი პროფილური მიმართულებით განხორციელდება:
• პროგრამა საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებისთვის, რომლებიც კენჭისყრის პროცესს წარმართავენ საარჩევნო ელექტრონული აპარატების გამოყენებით (სამიზნე აუდიტორია: 2 284 კომისიის წევრები);
• პროგრამა საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებისთვის, რომლებიც კენჭისყრის პროცესს წარმართავენ საარჩევნო ელექტრონული აპარატების გამოყენების გარეშე (სამიზნე აუდიტორია: 767 კომისიის წევრები).
ქვეყნის მასშტაბით საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებს ინტენსიურ ტრენინგებს სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული 279  ტრენერი ჩაუტარებს.
სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული კონცეფციის მიხედვით ტრენინგები შემდეგი სისტემით წარიმართება:
• ხუთ ეტაპიანი სატრენინგო სისტემა დაეთმობა იმ საუბნო საარჩევნო კომისიებს, რომლებიც კენჭისყრის პროცესს წარმართავენ საარჩევნო ელექტრონული აპარატების გამოყენებით;
• ოთხ ეტაპიანი სატრენინგო სისტემა გათვალისწინებულია იმ საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის, რომლებიც კენჭისყრის პროცესს წარმართავენ საარჩევნო ელექტრონული აპარატების გამოყენების გარეშე.
ამომრჩეველთა სერვისზე ორიენტირებით, ტრენინგის მონაწილეები პროცედურულ საკითხებზე სპეციალიზებულ ცოდნას მიიღებენ სატრენინგო ეტაპების მიხედვით თემატურად შედგენილი პროგრამების ფარგლებში.  საუბნო საარჩევნო კომისიების სწავლებისას მნიშვნელოვანი ადგილი დაეთმობა ისეთ საკითხებს, როგორიცაა:  ამომრჩევლებისთვის თანაბარი და ხელმისაწვდომი საარჩევნო სერვისები; ამომრჩევლის ნების თავისუფალი გამოვლენის გარანტირებულობა; არჩევანის ფარულობის და საარჩევნო უბანზე ამომრჩევლის პერსონალური მონაცემების დაცვა; ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს შექმნა და მხარდაჭერა; პროცესზე შეუფერხებელი დაკვირვების პირობების უზრუნველყოფა; კენჭისყრის წინასწარი შედეგების და შემაჯამებელი ოქმის საჯაროობა. პროგრამით გათვალისწინებულია სიმულაციები და როლური თამაშები საარჩევნო ელექტრონული აპარატების მართვის, ხმის მიცემის პროცედურული ასპექტების, ხმების დათვლის პროცესის წარმართვის გაანალიზება-შესწავლის მიზნით. პრაქტიკული სავარჯიშოების მაქსიმალური დატვირთვით წარიმართება ტრენინგები კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმების შევსების წესის სწავლებასთან დაკავშირებით.
საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების გრაფიკები ცესკოს და სწავლების ცენტრის ვებგვერდებზე გასაჯაროვდება ეტაპობრივად.

The CEC and the Training Centre are launching a large-scale project to retrain members of Precinct Election Commissions (PEC) for October 4, 2025 Municipal Elections. The trainings will be held from August 21 to September 26, 2025.
The training of Election Administrators will be carried out in two specialized directions:
• Program for PECs’ members, who conduct the polling process using electronic election machines (target audience: 2 284 commission members);
• Program for PECs’ members, who conduct the polling process without using electronic election machines (Target audience: 767 commission members).
279 trainers trained by the Training Center will conduct intensive trainings for PECs members across the country.
According to the concept developed by the Training Centre, trainings will be conducted according to the following system:
• Five-stage training system will be dedicated to those PECs, that conduct the polling process using electronic election voting machines;
• Four-stage training system is envisaged to those PECs, that conduct the polling process without using electronic election voting machines.
With a focus on voter service, training participants will receive specialized knowledge on procedural issues within the framework of thematically designed programs according to training stages. During the PECs trainings, an important place will be devoted to such issues as: equal and accessible election services for voters; guaranteeing the free expression of the voter's will; secrecy of vote and protection of voter's personal data at the polling station; creation and support of an inclusive election environment; ensuring the conditions for unhindered observation of the process; publicity of preliminary polling results and summary protocols. The program includes simulations and role-playing games to analyze and study the operation of electronic voting machines, procedural aspects of voting, and the conduct of the vote counting process. Trainings will be conducted with a maximum load of practical exercises on the procedure for filling out summary protocols of voting results.
The training schedules for PEC members will be published on the websites of the CEC and the Training Center in stages.