საარჩევნო ცნობიერების ამაღლების პროექტის ფარგლებში ახალგაზრდებმა პარტნიორ უნივერსიტეტებში გაზაფხულის სემესტრული სასწავლო პროგრამა გაიარეს
05.08.2025
ცესკო და სწავლების ცენტრი აქტიურად განაგრძობს საქმიანობას საარჩევნო სამოქალაქო განათლების მიმართულებით, რაც 2025 წლის სამოქმედო გეგმის შესაბამისად პრიორიტეტულ ამოცანად არის განსაზღვრული. ამ მიზნით შემუშავებული კონცეფციის მიხედვით განსაკუთრებული ყურადღება ახალგაზრდებს ეთმობა.
მიმდინარე ეტაპზე, სწავლების ცენტრმა 8 პარტნიორ უნივერსიტეტში საარჩევნო სამართლის დარგში შემუშავებული საავტორო პროგრამა განახორციელა. 2025 წლის გაზაფხულის სემესტრული სწავლება იურიდიული, სოციალურ მეცნიერებათა და ჟურნალისტიკის ფაკულტეტის საბაკალავრო პროგრამის III-IV კურსის სტუდენტებმა გაიარეს.
ახალგაზრდები  არჩევნებთან დაკავშირებულ შიდასახელმწიფოებრივ რეგულაციებს და საერთაშორისო საარჩევნო პრაქტიკას გაეცნენ. სწავლების პროცესში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო არჩევნების მოდერნიზების მიზნით შემოტანილ ელექტრონულ ტექნოლოგიურ სიახლეებს და 2025 წლის 4 ოქტომბერს გასამართი მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნებისთვის საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ ამომრჩევლებისთვის შეთავაზებული საარჩევნო სერვისების გაცნობას.
2025 წლის გაზაფხულის სემესტრული სწავლება პარტნიორი უნივერსიტეტების (ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი; აღმოსავლეთ ევროპის უნივერსიტეტი; გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტის ბათუმის წარმომადგენლობა; კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი; გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი) 348 სტუდენტმა გაიარა (ქალი-222; კაცი-126). მონაწილეებმა პროგრამა პოზიტიურად შეაფასეს, აღინიშნა რომ სასწავლო კურსი ეფექტიანად უწყობს ხელს როგორც დარგობრივი ცოდნის შეძენას, ისე ზოგადად საარჩევნო კულტურის ამაღლებას ახალგაზრდებში.
ცესკო და სწავლების ცენტრი აღნიშნულ პროექტს თბილისსა და რეგიონებში მოქმედ პარტნიორ უნივერსიტეტებში 2010 წლიდან ახორციელებს. დღემდე, სასწავლო პროგრამა 9400-მდე სტუდენტმა გაიარა.

The CEC and the Training Center actively continue their activities in the direction of electoral civic education, which is defined as a priority task in accordance with the 2025 Action Plan. According to the concept developed for this purpose, special attention will be conceded to young people.
At the current stage, the Training Center has implemented an authorial program in the field of electoral law at 8 partner universities. The 2025 spring semester was completed by the III-IV grade students of the Bachelor's Program of the Faculty of Law, Social Sciences and Journalism.
The young people were introduced to domestic regulations related to elections and international electoral practices. During the training process, special attention was paid to the electronic technological innovations introduced to modernize elections and to familiare voters with the election services offered by the Election Administration for the Municipal Elections to be held on October 4, 2025.
348 students (women-222; men-126) from partner universities (Ivane Javakhishvili Tbilisi State University; Ilia State University; East European University; Grigol Robakidze University Batumi Branch; Caucasus International University; Gori State University; Iakob Gogebashvili Telavi State University and Samtskhe-Javakheti State University) completed the spring semester of 2025. Participants evaluated the program positively, noting that the training course effectively contributes to both the acquisition of sectoral knowledge and the general improvement of electoral culture among young people.
The CEC and the Training Centre has been implementing the project at partner universities in Tbilisi and the regions since 2010. To date, about 9400 students have completed the study program.