საარჩევნო ადმინისტრაციის დელეგაცია მექსიკის შეერთებულ შტატებში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს შეხვდა
04.06.2025
საარჩევნო ადმინისტრაციის დელეგაცია ცესკოს თავმჯდომარის, გიორგი კალანდარიშვილის ხელმძღვანელობით, ოფიციალური ვიზიტით, მექსიკის ეროვნული საარჩევნო ინსტიტუტისა და ქალაქ მეხიკოს საარჩევნო ინსტიტუტის მიწვევით, მექსიკის შეერთებულ შტატებში იმყოფებოდა. დელეგაციამ მონაწილეობა მიიღო 30-31 მაისს გამართულ საერთაშორისო ფორუმში. პირველ ივნისს კი მექსიკის ადგილობრივი და ფედერალური სასამართლო ხელისუფლების არჩევნებს დააკვირდა.
ვიზიტის ფარგლებში ცესკოს თავმჯდომარე და დელეგაციის წევრები მექსიკის შეერთებულ შტატებში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს ზაზა გაბუნიას შეხვდნენ და ვიზიტის მიმდინარეობის საკითხები განიხილეს. შეხვედრაზე ასევე ისაუბრეს საელჩოს დაფარვის არეალში არსებულ ქვეყნებში საარჩევნო ადმინისტრაციებთან თანამშრომლობის შესაძლებლობებსა და პერსპექტივებზე, სხვადასხვა საერთაშორისო პროექტში საარჩევნო ადმინისტრაციის ჩართვისა და მონაწილეობის შესაძლებლობებზე.
შეხვედრას გიორგი კალანდარიშვილთან ერთად აჭარის უმაღლესი საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე პარმენ ჯალაღონია, სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის დირექტორი ნათია ზაალიშვილი და ცესკოს საფინანსო დეპარტამენტის სახელმწიფო შესყიდვების განყოფილების უფროსი გიორგი ლიპარტია დაესწრნენ.
საარჩევნო ადმინისტრაციის დელეგაცია ოფიციალური ვიზიტით მექსიკაში 29 მაისი - 2 ივნისის პერიოდში იმყოფებოდა.

Delegation of the Election Administration Met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the United States of Mexico
04.06.2025
The delegation from the election administration, led by Giorgi Kalandarishvili, Chair of the Central Election Commission, embarked on an official visit to the United Mexican States at the invitation of the National Electoral Institute of Mexico and the Electoral Institute of Mexico City. The delegation participated in an international forum held on May 30-31, and on June 1, they observed the elections for the local and federal judiciary in Mexico.
During the visit, the CEC Chairperson and members of the delegation met with Zaza Gabunia, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the United Mexican States, to discuss the key matters of the visit. The meeting also addressed potential avenues for cooperation with election administrations in the countries under the Embassy's jurisdiction, as well as exploring opportunities for the election administration's involvement in various international projects.
The meeting was attended by Giorgi Kalandarishvili, Chair of the Central Election Commission, Parmen Jalagonia, Chair of the Adjara Supreme Election Commission, Natia Zaalishvili, Director of the LEPL Electoral Systems Development, Reforms, and Training Centre, and Giorgi Lipartia, Head of the State Procurement Division of the CEC Finance Department.