სწავლების ცენტრის დირექტორი არჩევნების მონიტორინგის ორგანიზაციების ევროპული ქსელის (ENEMO) საარჩევნო ადმინისტრაციის ანალიტიკოსს შეხვდა
08.10.2024
2024 წლის 8 ოქტომბერს სწავლების ცენტრის დირექტორი ნათია ზაალიშვილი არჩევნების მონიტორინგის ორგანიზაციების ევროპული ქსელის (ENEMO) საარჩევნო ადმინისტრაციის ანალიტიკოსს ბეატრიქს ბუნექამპს შეხვდა.
შეხვედრის განხილვის საგანი 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნებისთვის მოსამზადებელი ფაზის ფარგლებში სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული პროექტები იყო, რომლის მიზანი საარჩევნო ადმინისტრაციის ინსტიტუციური გაძლიერების, სამოქალაქო საარჩევნო ცნობიერების ამაღლებისა და ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს მხარდაჭერის ხელშეწყობას უკავშირდება.
სწავლების ცენტრის დირექტორმა დეტალურად განიხილა საოლქო და საუბნო საარჩევნო კომისიების პროფესიული გადამზადების პროგრამები. საარჩევნო კომისიების კვალიფიციური პერსონალით დაკომპლექტების ხელშეწყობის საკითხზე, სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლებს ასევე მიეწოდათ ინფორმაცია სერტიფიცირების საგამოცდო ციკლის შესახებ, რომლის ადმინისტრირება სწავლების ცენტრმა, ცესკოსთან თანამშრომლობით, 2023 წლის სექტემბრიდან 2024 წლის ივლისის ჩათვლით პერიოდში უწყვეტ რეჟიმში ქვეყნის მასშტაბით განახორციელა.
ნათია ზაალიშვილმა ყურადღება გაამახვილა ამომრჩეველთა მასშტაბური ინფორმირების კამპანიის მექანიზმებზე და ჩართული მხარეების საარჩევნო ცნობიერების ამაღლებაზე ორიენტირებით განხორციელებულ საინფორმაციო-სასწავლო პროექტებზე, რაც მიზნად ისახავს ტექნოლოგიურ სიახლეებზე ინფორმირებას, სიახლეებთან ადაპტაციის ხელშეწყობას და ერთგვაროვანი აღქმის ჩამოყალიბებას შესაბამის რეგულაციებზე.
შეხვედრის დასასრულს, სწავლების ცენტრის დირექტორმა არჩევნების მონიტორინგის ორგანიზაციების ევროპული ქსელის ანალიტიკოსს გადასცა საარჩევნო სიახლეებზე ორიენტირებით მომზადებული საოლქო/საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა სახელმძღვანელო ინსტრუქციები, ნათარგმნი ინგლისურ ენაზე.
სწავლების ცენტრი მნიშვნელოვნად აფასებს ინსტიტუციის საქმიანობის მიმართ საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიის მაღალ ინტერესს, რაც საერთო მიზანს - დემოკრატიული საარჩევნო პროცესების მხარდაჭერას ემსახურება.

The Director of the Training Centre Met with the Analyst of the Election Administration of the European Network of Election Monitoring Organizations (ENEMO)
08.10.2024
On October 8, 2024, the Director of the Training Centre Natia Zaalishvili met Beatrix Boonekamp, an analyst of the Election Administration of the European Network of Election Monitoring Organizations (ENEMO).
The subject of discussion at the meeting was the projects developed by the Training Centre within the preparatory phase for the elections, the purpose of which is related to the institutional strengthening of Election Administration, the raising of civil election awareness and the support of the inclusive election environment.
The Director of the Training Centre discussed in detail the professional training programs for District and Precinct Election Commissions. On the issue of promoting the staffing of election commissions with qualified staff, the representatives of the observation mission were also provided with information about the certification exam cycle, which was administered by the Training Centre, in cooperation with the CEC, through the period of September 2023 - July 2024, on a continuous basis throughout the country.
Natia Zaalishvili focused on the mechanisms of the large-scale voter information campaign and the informational-study projects implemented with the focus on raising the electoral awareness of the stakeholders, which aims at informing about technological innovations, promote adaptation to innovations and forming the uniform perception of the relevant regulations.
At the end of the meeting, the Director of the Training Centre handed over to the analyst of the European Network of Election Monitoring Organizations the guidelines for the members of the District/Precinct election commissions, translated into English.
The Training Centre greatly appreciates the high interest of the international observation mission to the activities of the institution, which serves the common goal of supporting democratic election processes.