საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგები გრძელდება (II ეტაპი)
2024 წლის 26 ოქტომბრის საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისთვის საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების ციკლი  გრძელდება.
სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული კონცეფციის შესაბამისად, ტრენინგების I ეტაპი, ქვეყნის მასშტაბით, 14-22 სექტემბრის პერიოდში განხორციელდა, რომელიც საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირების გადამზადებას დაეთმო. ტრენინგების II ეტაპი 24 სექტემბრიდან იწყება. სესიები პროფილური მიმართულებების მიხედვით ჩატარდება.
სპეციალიზებული პროგრამის ფარგლებში, რომელიც შემუშავებულია საარჩევნო ელექტრონული აპარატების გამოყენებით კენჭისყრის პროცესის წარმართვის საკითხზე, საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირები (კომისიის თავმჯდომარე, თავმჯდომარის მოადგილე) და კომისიის რიგითი წევრები (თითო კომისიიდან 16 წევრი) გაივლიან ინტენსიურ სწავლებას შემდეგ ძირითად საკითხებზე:
საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების პრაქტიკული უნარების განმტკიცება საარჩევნო ელექტრონული აპარატების მართვის ნაწილში; რეგისტრატორის მიერ შესასრულებელი ძირითადი ფუნქციების მიმოხილვა, ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატებთან მუშაობის პრაქტიკული სწავლება, ამომრჩევლისთვის ერთგვაროვანი და ზუსტი ინფორმაციის მიწოდება საარჩევნო ბიულეტენის შევსების და სპეციალური ჩარჩო-კონვერტის გამოყენების წესის შესახებ; ხმის დათვლის სპეციალური ელექტრონული აპარატის მეშვეობით საარჩევნო ბიულეტენების ძირითად საარჩევნო ყუთში მოთავსების ტექნიკის პრაქტიკული სწავლება და კომისიის მანდატის ფარგლებში არჩევანის ფარულობის დაცვის უზრუნველყოფა.
სპეციალიზებული პროგრამა, რომელიც შემუშავებულია საარჩევნო ელექტრონული აპარატების გამოყენების გარეშე კენჭისყრის პროცესის წარმართვის საკითხზე, ითვალისწინებს საუბნო საარჩევნო კომისიის რიგითი წევრების (თითო კომისიიდან 14 წევრი) გადამზადებას, შემდეგ ძირითად საკითხებზე:
საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა შორის კენჭისყრის დღეს შესასრულებელი ფუნქციების განაწილების პროცედურა და მათი შესრულების ტექნიკა; ამომრჩევლის კვალიფიციურ სერვისზე ორიენტირებით კენჭისყრის პროცესის წარმართვა საარჩევნო უბანზე და გადასატანი საარჩევნო ყუთის მეშვეობით; კომისიის მანდატის ფარგლებში ამომრჩეველთან კომუნიკაციის პროცესში ერთგვაროვანი და ზუსტი ინფორმაციის მიწოდება საარჩევნო ბიულეტენის შევსების წესის შესახებ; ამომრჩევლის არჩევანის ფარულობის დაცვის უზრუნველყოფა.
საარჩევნო ადმინისტრატორების სწავლების პროცესში მნიშვნელოვანი აქცენტი კეთდება ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს მხარდაჭერის ასპექტებზე, ამ მიმართებით ამომრჩევლებისთვის გათვალისწინებულ სერვისებსა და საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების მიერ შესასრულებელ ფუნქციებზე.
სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული ტრენერები II ეტაპის ტრენინგების ჩატარებას უზრუნველყოფენ 24 სექტემბრიდან 2 ოქტომბრის ჩათვლით პერიოდში. გრაფიკი ხელმისაწვდომია ბმულებზე:
• II ეტაპის გრაფიკი - საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის, რომლებიც კენჭისყრის პროცესს წარმართავენ საარჩევნო ელექტრონული აპარატების გამოყენებით
• II ეტაპის გრაფიკი - საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის, რომლებიც კენჭისყრის პროცესს წარმართავენ საარჩევნო ელექტრონული აპარატების გამოყენების გარეშე

Trainings for Members of Precinct Election Commissions Continue (II stage)
The cycle of trainings for the members of Precinct Election Commissions (PEC) for Parliamentary Elections of October 26, 2024 continues.
In accordance with the concept developed by the Training Centre, the 1st stage of the trainings was carried out throughout the country in the period of September 14-22, which was dedicated to the training of PECs’ head officials. The II stage of the trainings starts from September 24. Sessions will be held according to profile directions.
Within the framework of the specialized program, which was developed on the issue of conducting the polling process using electronic election machines, the head officials of the election commission (chairman of the commission, deputy chairman) and regular members of the commission (16 members from each commission) will undergo intensive training on the following main issues:
Strengthening the practical skills of PEC head officials in the management of electronic election machines; An overview of the main functions to be performed by the registrar, practical training in working with voter verification machines, provision of uniform and accurate information to the voter on the procedure for filling out the ballot paper and using a special frame-envelope; practical training on the technique of placing ballots in the basic ballot box through a special electronic vote counting machine and ensuring the secrecy of the choice within the mandate of commission.
The specialized program, developed on the issue of conducting the polling process without the use of electronic election machines, provides the training of regular members of PECs (14 members from each commission) on the following main issues:
The procedure for the distribution of functions to be performed on the E-day among the PEC members and the technique of their performance; conducting the polling process at the polling station and through the mobile ballot box, focusing on the qualified service of the voter; within the mandate of the commission, in the process of communication with the voter, providing uniform and accurate information about the manner of filling out the election ballot; ensuring the secrecy of the vote.
In the process of training election administrators, an important emphasis is placed on the aspects of supporting the inclusive election environment, on the services provided to the voters in this regard, and on the functions to be performed by the PEC members.
Trainers trained by the Training Centre will provide II stage trainings in the period from September 24 to October 2. The schedule is available at the following links:
• II stage schedule - for PECs, which conduct the polling process using electronic election machines (available in Georgian)
• II stage schedule - for PECs, which conduct the polling process without using electronic election machines (available in Georgian)