ცესკომ და სწავლების ცენტრმა საჯარო სკოლებში საინფორმაციო-სასწავლო კურსი „არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი“ განახორციელა
07.03.2024
ცესკომ და სწავლების ცენტრმა, 2024 წლის 12-29 თებერვლის პერიოდში, საჯარო სკოლებში მასშტაბური საინფორმაციო-სასწავლო პროექტი „არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი“ განახორციელა. პროექტმა 64 მუნიციპალიტეტში განლაგებული 353 საჯარო სკოლა მოიცვა.
საარჩევნო რეფორმის გათვალისწინებით განახლებული პროგრამის ფარგლებში XI-XII კლასის მოსწავლეებმა მიიღეს ინფორმაცია შემდეგ ძირითად საკითხებზე: არჩევნების მოდერნიზაცია და ამ მიმართულებით არსებული საერთაშორისო პრაქტიკა; კენჭისყრის პროცესის საარჩევნო ტექნოლოგიებით (აპარატებით) ჩატარების სიახლეები; ამომრჩევლის როლის მნიშვნელობა და მათთვის დანერგილი საარჩევნო სერვისები; საარჩევნო უფლების რეალიზება, ფარულობა და დაცულობა კენჭისყრის პროცესში; ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს მნიშვნელობა და საარჩევნო აპარატების გამოყენებით ხმის მიცემის პროცესში შშმ ამომრჩევლების დამოუკიდებლად მონაწილეობის ხელშეწყობა. მოსწავლეებმა პრაქტიკული სწავლებაც გაიარეს, მათი მონაწილეობით იმიტირებული არჩევნები ჩატარდა.
პროექტის იმპლემენტაცია სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებულმა 101 ტრენერმა უზრუნველყო. ახალგაზრდებმა  კურსი პოზიტიურად შეაფასეს. უკუგების ფორმატში მათ აღნიშნეს, რომ არჩევნების შესახებ სკოლის ასაკიდანვე მიღებული სასარგებლო ინფორმაცია ხელს უწყობს ახალგაზრდების საარჩევნო სიახლეებთან ადაპტაციას და მათ აქტიურ, ინფორმირებულ ამომრჩევლებად ჩამოყალიბებას.
საინფორმაციო-სასწავლო  კურსი  353 საჯარო სკოლის 7412 მოსწავლემ გაიარა (ქალი-3031; კაცი-4381), მათ შორის, ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ მუნიციპალიტეტებში (თელავი, ლაგოდეხი, საგარეჯო, გარდაბანი, რუსთავი, მარნეული, ბოლნისი, დმანისი, თეთრიწყარო, წალკა, ახალციხე, ახალქალაქი, ნინოწმინდა) განლაგებული 54 საჯარო სკოლის 1085 მოსწავლემ (ქალი-658; კაცი-427).
პროექტი 2015 წლიდან ხორციელდება, მიზნად ისახავს ახალგაზრდების საარჩევნო ცნობიერების ამაღლებას და სამოქალაქო პასუხისმგებლობის ზრდის ხელშეწყობას. დღემდე საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამა 64 მუნიციპალიტეტში განლაგებული 1706 საჯარო სკოლის XI-XII კლასის 33500-მდე მოსწავლემ გაიარა.
ცესკო და სწავლების ცენტრი გულითად მადლობას უხდის საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს, საგანმანათლებლო რესურსცენტრებს, საჯარო სკოლების დირექციასა და მოსწავლეებს პროექტის წარმატებით განხორციელებისთვის.

Through the Period of February 12-29, 2024, the CEC and the Training Centre implemented large scale Informational-Training Course “Elections and Young Voter” in public schools. Project covered 353 public schools located in 64 municipalities.
within the framework of the program updated considering the electoral reform, students of XI-XII degrees received information on the following key issues: modernization of elections and international practice in this direction; novelties in conducting the polling process with electoral technologies (devices); the importance of the voter's role and the election services implemented for them; importance of the voter's role and the election services implemented for them; realization of the right to vote, secrecy and protection during the polling process; the importance of an inclusive election environment and the promotion of independent participation of disabled voters in the voting process using electoral machines. Pupils also underwent practical training; mock elections were held with their participation.
101 trainers trained by the Training Centre implemented the project. Young people evaluated the course positively. In the feedback format, they noted that useful information about elections received from school age helps young people adapt to election novelties and make them active, informed voters.
Training program was passed by the 7412 students from 353 public schools (women – 3031; men - 4381), among them 1085 students (women – 658; men - 427) form 54 public schools in the regions populated by the ethnic minorities (Telavi, Lagodekhi, Sagarejo, Gardabani, Rustavi, Marneuli, Bolnisi, Dmanisi, Tetritskharo, Tsalka, Akhaltsikhe, Akhalkalaki, Ninostminda).
The project is being implemented from 2015, and aims to raise the electoral awareness and promote the growth of civic responsibility among youth. To date, up to 33500 students of XI-XII degree from 1706 public schools located in 64 municipalities have passed the information-training course.
The CEC and the Training Center would like to cordially thank the Ministry of Education, Science and youth of Georgia, the Educational Resource Centers, the public schools’ management and the students for the successful implementation of the project.