ცესკო და სწავლების ცენტრი საქართველოს 64 მუნიციპალიტეტში განლაგებულ 353 საჯარო სკოლაში საინფორმაციო-სასწავლო კურსს „არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი“ ახორციელებს.
პროექტი მიზნად ისახავს ახალგაზრდების საარჩევნო ცნობიერების ამაღლებას და სამოქალაქო კულტურის განვითარების ხელშეწყობას. საარჩევნო რეფორმის გათვალისწინებით განახლებული პროგრამის ფარგლებში XI-XII კლასის მოსწავლეები მიიღებენ ინფორმაციას არჩევნების მოდერნიზაციისა და ამ მიმართულებით არსებული საერთაშორისო პრაქტიკის შესახებ, კენჭისყრის პროცესის საარჩევნო ტექნოლოგიებით (აპარატებით) ჩატარების სიახლეებსა და ამომრჩევლებისთვის დანერგილი საარჩევნო სერვისების თაობაზე.
საჯარო სკოლებში საინფორმაციო-სასწავლო კურსის ჩატარებას სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული 101 ტრენერი უზრუნველყოფს. ამომრჩევლის როლის მნიშვნელობის და ხმის მიცემის პროცესის პრაქტიკული ასპექტების განხილვის მიზნებისთვის, მოსწავლეებს შესაძლებლობა ექნებათ, მონაწილეობა მიიღონ კენჭისყრის იმიტირებულ პროცესში.
ქვეყნის მასშტაბით დაგეგმილი პროექტის ჩატარება გათვალისწინებულია 2024 წლის 12-29 თებერვლის ჩათვლით პერიოდში.
პროგრამა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით 2015 წლიდან ხორციელდება. დღემდე საინფორმაციო-სასწავლო კურსი 64 მუნიციპალიტეტში განლაგებული 1353 საჯარო სკოლის XI-XII კლასის 26 000-მდე მოსწავლემ გაიარა.

The CEC and the Training Centre is implementing the information-training course "Elections and Young Voters" in 353 public schools located in 64 municipalities of Georgia.
Project aims to raise the electoral awareness of young people and promote the development of civic culture. Considering the electoral reform, within the framework of the updated program, students of XI-XII degrees will receive information about the modernization of elections and international practices in this direction, as well as the news of conducting the voting process with election technologies (devices) and election services introduced to the voters.
101 trainers trained by the Training Centre will ensure the implementation of the information-educational course in public schools. In order to discuss the importance of the role of the voter and the practical aspects of the voting process, students will have the opportunity to participate in a mock polling process.
The implementation of the nationwide project is planned for the period from February 12-29, 2024.
The project has been implemented since 2015 in cooperation with the Ministry of Education and Science of Georgia. Up to now, about 26000 pupils of XI-XII degrees of 1353 public schools located in 64 municipalities have passed the information-training program.