საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სასერტიფიკაციო გამოცდები იწყება
საგამოცდო ცენტრები საქართველოს 12 მუნიციპალიტეტში ფუნქციონირებს და მოქალაქეებს გამოცდის ჩასაბარებლად შერჩეულ ლოკაციებზე მომსახურებას სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული გამოცდის სამდივნოების წევრები გაუწევენ.
საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდის ჩაბარების სურვილი, რეგისტრაციის შედეგების მიხედვით, 1773-მა მოქალაქემ (ქალი-1310; კაცი-463) დააფიქსირა (საგამოცდო ცენტრების მიხედვით რეგისტრირებულ გამოსაცდელთა რაოდენობის შესახებ ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ბმულზე).
სწავლების ცენტრმა უზრუნველყო საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდისთვის ტესტების განახლება, რომელიც თემატურად მოიცავს საკითხებს შემდეგი ნორმატიული აქტებიდან: საქართველოს კონსტიტუცია; საქართველოს საარჩევნო კოდექსი; „კენჭისყრის ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ჩატარების წესისა და პირობების განსაზღვრის შესახებ“ ცესკოს 2023 წლის 6 თებერვლის N7/2023 დადგენილება; ცესკოს 2015 წლის 25 ნოემბრის №54/2015 დადგენილებით დამტკიცებული ცესკოს რეგლამენტი; ცესკოს 2012 წლის 3 თებერვლის №2/2012 დადგენილებით დამტკიცებული საოლქო საარჩევნო კომისიის რეგლამენტი; ცესკოს 2021 წლის 23 აგვისტოს №49/2021 დადგენილებით დამტკიცებული საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა ეთიკის კოდექსი; „ცესკოს წევრებისა და საოლქო საარჩევნო კომისიების არჩეულ წევრთა შრომით ურთიერთობასთან დაკავშირებული და სამსახურებრივი შეუთავსებლობის საკითხების განსაზღვრის შესახებ“ ცესკოს 2017 წლის 27 ივნისის №11/2017 დადგენილება (გასაჯაროებული საკითხები გამოცდაზე უცვლელი ფორმით გამოიყენება).

From December 4, 2023, certification exams of the Election Administration officials will be launched.
Examination centers are operating in 12 municipalities of the country and the members of the exam secretariat trained by the Training Centre will provide services to the citizens at the locations selected for passing the exam.
According to the results of registration, 1773 citizens (women-1310; men-463) express willingness to pass the exam of Election Administration Officials, (information about the number of examinees registered according to examination centers is available at the link (in Georgian)).
The Training Center has updated the tests for the certification exam of election administration officials, which thematically include issues from the following normative acts: Constitution of Georgia; Election Code of Georgia; CEC Decree of February 6, 2023 N7/2023 “on defining rule and conditions for polling through electronic devices”; Regulations of the CEC approved by CEC Decree N54/2015 of November 25, 2015; Regulations of the District Election Commission approved by CEC Decree N2/2012 of February 3, 2012; The Code of Ethics of Georgian Election Administration Officials approved by CEC Decree N49/2021 of August 23, 2021; CEC Decree N11/2017 of June 27, 2017 "on determination of issues related to labor relations and incompatibility of CEC members and elected members of District Election Commissions" (Publicized tests are used in the exam in an unchanged form).