საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების სასერტიფიკაციო გამოცდების შედეგები
გამოცდები 2023 წლის 11 სექტემბერიდან დაიწყო. პროცესის ორგანიზების მიზნით, ცესკომ და სწავლების ცენტრმა კომპლექსური სამუშაოები ჩაატარა. გამოცდაზე რეგისტრაციისა და შემდგომ გამოცდის მიმდინარეობისას მოქალაქეებს 16 მუნიციპალიტეტში გახსნილი საგამოცდო ცენტრები მოემსახურა. უწყვეტად ფუნქციონირებდა საგამოცდო ცენტრი სტიქიის ზონაში, ქ. ოზურგეთში მოქმედმა სამდივნომ გამოცდაზე 243 პირი მიიღო. მნიშვნელოვანია, რომ მოქალაქეებს, რომლებმაც ფორსმაჟორული სიტუაციის გათვალისწინებით ვერ მიიღეს მონაწილეობა მიმდინარე გამოცდებზე, შესაძლებლობა ექნებათ საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიცირების გამოცდა ჩააბარონ მეორე ეტაპზე, რომლის ჩატარება ოზურგეთის საგამოცდო ცენტრში დაგეგმილია ოქტომბერში.
პირველი ეტაპის გამოცდები 16 სექტემბერს დასრულდა. გამოცდაზე ჯამურად რეგისტრირებული 6299 მოქალაქიდან საგამოცდო ცენტრებში 4912 გამოსაცდელი გამოცხადდა. გამოცდის ჩაბარების შედეგების მიხედვით საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიკატი 4813-მა პირმა მიიღო, მათ შორის ქალი - 3826; კაცი - 987. საგამოცდო ცენტრების მიხედვით დამუშავებული დეტალური სტატისტიკა ხელმისაწვდომია ბმულზე.
მეორე ეტაპზე ოქტომბერში დაგეგმილი საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების სასერტიფიკაციო გამოცდის შესახებ ინფორმაცია წინმსწრებად განთავსდება ცესკოს და სწავლების ცენტრის ვებ-გვერდებზე.

The first stage of the certification exams for the head officials of the Precinct Election Commission (PEC) has been completed.
The exams started from September 11, 2023. In order to organize the process, the CEC and the training center carried out complex works. Examination centers (information available in Georgian) opened in 16 municipalities served the citizens during the registration for the exam and during the examination. The examination center operated continuously in the disaster zone, the secretariat operating in Ozurgeti accepted 243 people for the exam. It is important that the citizens who, considering the force majeure situation, could not take part in the current exams, will have the opportunity to pass the certification exam for the PEC head officials at the second stage, which is planned to be held at the Ozurgeti exam center in October.
The first stage exams ended on September 16. Out of a total of 6,299 citizens registered for the exam, 4912 examinees appeared in the exam centers. According to the results of passing the exam, 4813 persons received the certificate of PEC head officials, including 3826 - women; Man - 987. Detailed statistics processed according to examination centers are available at the link (information available in Georgian).
On the second stage, information about the certification exam for the PEC head officials planned for October will be posted on the websites of the CEC and the Training Centre.