ტრენერის პროფესიული უნარების განვითარების სასწავლო პროგრამის განხორციელება დაიწყო
2023 წლის 2 მარტს, სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა (სწავლების ცენტრი) ტრენერის პროფესიული უნარების განვითარების სასწავლო პროგრამის განხორციელება დაიწყო.
ღონისძიება საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ გიორგი კალანდარიშვილმა და სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა გახსნეს. როგორც ცესკოს და სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელმა პირებმა აღნიშნეს, კენჭისყრის პროცესში რეფორმის შესაბამისად შემოტანილი ტექნოლოგიების შესახებ ამომრჩევლების ცნობიერების ამაღლება და ჩართული მხარეების ინფორმირება სტრატეგიულ ამოცანას წარმოადგენს და სწორედ აღნიშნულის უზრუნველსაყოფად განისაზღვრა ტრენერთა კორპუსის განვითარება-გაძლიერების აუცილებლობა.
პოტენციური ტრენერების რესურსის გადამზადების მიზნებისთვის სწავლების ცენტრმა შეიმუშავა პროფილური სასწავლო პროგრამა, რომელიც მოიცავს ტრენერის პროფესიული უნარ-ჩვევების განვითარებაზე ორიენტირებულ შემდეგ ძირითად საკითხებს: ტრენინგის დაგეგმვა და სტრუქტურა; ტრენინგის პროგრამის დიზაინი; ტრენინგის ჩატარების მეთოდოლოგია; ტრენინგის შეჯამება/შეფასების მექანიზმები; ტრენერის სახელმძღვანელოს/გზამკვლევის შედგენისა და გამოყენების ტექნიკა; პრეზენტაციის და სხვა პროფესიული უნარ-ჩვევები. პროგრამის ბენეფიციარები ასევე გაეცნობიან ამომრჩეველთა ვერიფიკაციისა და ხმის ელექტრონული მთვლელი აპარატების გამოყენებით კენჭისყრის პროცესის განხორციელების ასპექტებს.
სასწავლო პროგრამა 12 მარტის ჩათვლით განხორციელდება და მასში მონაწილეობას მიიღებს ცესკოს და სწავლების ცენტრის მიერ 2023 წლის 20 იანვარს გამოცხადებული კონკურსის საფუძველზე პოტენციურ ტრენერებად შერჩეული 120-მდე პირი.
ტრენინგები სამ ნაკადად, ექვს ჯგუფს ჩაუტარდება (I ნაკადი: 2-4 მარტი; II ნაკადი: 6-8 მარტი; III ნაკადი: 10-12 მარტი). თითო ჯგუფისთვის განსაზღვრულია სამდღიანი პრაქტიკული სწავლება, რომლის ჩატარებას სწავლების ცენტრის თანამშრომლები უზრუნველყოფენ. სასწავლო პროგრამის გავლის შედეგების შესაბამისად, გათვალისწინებულია ტრენერთა რესურსის ჩართულობის შესაძლებლობა ცესკოს და სწავლების ცენტრის ეგიდით განსახორციელებელ სხვადასხვა საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამებში.

The Training Program for the Development of Trainer's Professional Skills has been Implemented
On March 2, 2023, LEPL Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training (Training Center) started implementing the training program for the development of trainer’s professional skills.
The chairman of the Central Election Commission of Georgia, Giorgi Kalandarishvili, and the director of the Training Centre, Natia Zaalishvili made the opening remarks. As the heads of the CEC and the Training Centre emphasized, raising voters' awareness about the technologies introduced in the polling process in accordance with the reform and informing the involved parties is a strategic task, and in order to ensure the aforementioned, the need to develop and strengthen the corps of trainers was determined.
For the purposes of retraining the resources of potential trainers, the Training Centre has developed a profile training program, which includes the following main issues focused on the development of the trainer's professional skills: planning and structure of the training; training program design; methodology of holding the training; summarizing/evaluation mechanisms of the training; techniques for elaborating and using trainer's manual/guide; presentation and other professional skills. Beneficiaries of the program will also get aquatinted with the aspects of the implementation of the voting process using voters’ verification and electronic vote counting machines.
The training program will be implemented until March 12, and up to 120 persons selected as potential trainers based on the competition announced by the CEC and the Training Centre on January 20, 2023 will participate in it.
The trainings will be conducted in three streams, for six groups (Stream I: March 2-4; Stream II: March 6-8; Stream III: March 10-12). A three-day practical training is defined for each group, which is provided by the employees of the Training Centre. In accordance with the results of the training program, the possibility of involvement of the trainers' resource in various information-educational programs to be implemented under the auspices of the CEC and the training center is considered.