საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი სპეციალური სიგელით დაჯილდოვდა - 2021
05.06.2021
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI),  2020 წელს ჩატარებული კვლევის შედეგების მიხედვით, საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი ღია საჯარო დაწესებულებად დაასახელა და სპეციალური სიგელით დააჯილდოვა.
საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ხარისხის კვლევის მიზნებისთვის ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) 285 საჯარო დაწესებულება შეაფასა. შედეგების მიხედვით სწავლების ცენტრმა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაღალი შეფასება მიიღო (მაჩვენებელი - 100%). აღსანიშნავია, რომ სწავლების ცენტრი ამ ჯილდოს მფლობელი უკვე მეექვსედ გახდა (2011 წ, 2015 წ, 2016 წ, 2018 წ, 2019 წ და 2020 წ).
ღონისძიებაზე, რომელიც ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ფეისბუქ გვერდზე პირდაპირი ტრანსლაციის რეჟიმში წარიმართა (იხ. ბმული), გამოვლინდა 2020 წელს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის 100%-იანი მაჩვენებლის მქონე 19 საჯარო დაწესებულება (დეტალური ანგარიში წარმოდგენილია ბმულზე).
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგი საქართველოში 2010 წლიდან ხორციელდება. 2020 წელს IDFI-ის მიერ ჩატარებული კვლევა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს, Sida-ს მხარდაჭერით განხორციელდა.

According to the results of a survey conducted in 2020, Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) recognized the Center for Electoral Systems Development, Reforms and Training as an open public institution and awarded with a special certificate for ensuring full-fledged access to public information.
Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) assessed 285 public institutions for assessing the degree of access to public information in Georgia. The Training Center received high assessment according to the results (indicator – 100%). Notably, the Training Center received this award for the sixth time (2011, 2015, 2016, 2018, 2019 and 2020).
At the event, broadcasted in live on the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) Facebook page (see the link - available in Georgian), 19 public institutions with a 100% rate of access to information were identified in 2020 (for detailed report follow the link (available in Georgian)).
Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has been performing the monitoring of access to public information since 2010. The research conducted in 2020 was performed with Swedish International Development Cooperation Agency, Sida support.