იწყება საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგები მუნიციპალიტეტის ორგანოთა 2021 წლის 2 ოქტომბრის არჩევნების მეორე ტურისთვის
20.10.2021
2021 წლის 21 ოქტომბრიდან საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგები იწყება.
მუნიციპალიტეტის ორგანოთა 2021 წლის 2 ოქტომბრის არჩევნების მეორე ტურისთვის სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული კონცეფციის შესაბამისად ტრენინგების I, II და III ეტაპი ეთმობა საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირების (თავმჯდომარე, მოადგილე, მდივანი) გადამზადებას.
პროგრამის ფარგლებში, სამივე ეტაპზე, ყურადღება გამახვილდება კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენის ტექნიკაზე. ამასთან, საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირების მიერ კენჭისყრის დღეს შესასრულებელი სხვა მნიშვნელოვანი ფუნქციების არსებითი განხილვის ფორმატში მონაწილეები მიიღებენ ინფორმაციას შემდეგ ძირითად საკითხებზე:
• კენჭისყრის დღეს 07:00-08:00 საათამდე ჩასატარებელი პროცედურები, რისკების იდენტიფიცირება და რეაგირება
• კენჭისყრის დღეს 08:00-20:00 საათამდე ჩასატარებელი პროცედურები, რისკების იდენტიფიცირება და რეაგირება
• კენჭისყრის დღეს 20:00 საათიდან შემაჯამებელი ოქმის შედგენამდე ჩასატარებელი პროცედურები, რისკების იდენტიფიცირება და რეაგირება
• ხმის დათვლის პროცესის ვიდეოფიქსაციის წესი
• საუბნო საარჩევნო კომისიის მდივნის უფლებამოსილებების მიმოხილვა კენჭისყრის დღის ჩანაწერთა წიგნის და სადემონსტრაციო ოქმის წარმოების წესთან მიმართებით
• კენჭისყრის დღის განცახადება-საჩივრები და რეაგირება
N4 კრწანისის საარჩევნო ოლქში შემავალი საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირები ტრენინგებზე გაეცნობიან მათ კომპეტენციას მიკუთვნებულ საკითხებს საპილოტე პროექტის ფარგლებში საარჩევნო პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების სპეციფიკის გათვალისწინებით.
არჩევნების მეორე ტურისთვის 1830 საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების ტრენინგების ჩატარებას უზრუნველყოფს სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული 144 ტრენერი (მათ შორის, საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები, რომლებიც ტრენერების სტატუსით ერთვებიან პროექტში).
სასწავლო პროცესი პანდემიასთან დაკავშირებული ყველა რეკომენდაციის დაცვით წარიმართება. ტრენინგების ჩატარების ადგილებზე მონაწილეებისთვის უზრუნველყოფილი იქნება სწრაფი ტესტის ჩატარება.
კონცეფციის შესაბამისად, საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირებისთვის ტრენინგების ჩატარება გათვალისწინებულია 21-23 ოქტომბრის პერიოდში. ეტაპების მიხედვით შედგენილი გრაფიკები ხელმისაწვდომია ქვემოთ მოცემულ ბმულებზე:
• ტრენინგის I ეტაპის გრაფიკი
• ტრენინგის II ეტაპის გრაფიკი
• ტრენინგის III ეტაპის გრაფიკი
გრაფიკებში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.
აღსანიშნავია, რომ არჩევნების მეორე ტურისთვის ასევე გათვალისწინებულია ცესკოს, სწავლების ცენტრის და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) თანამშრომლობით შემუშავებული ელექტრონული სასწავლო პროგრამის „კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენის ტექნიკა“ საპილოტე რეჟიმში განხორციელება. პროგრამის მიზანია კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენაზე უფლებამოსილი საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირების (თავმჯდომარე, მდივანი) პროფესიული ცოდნისა და პრაქტიკული უნარების განმტკიცება კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენის ტექნიკაზე. საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირებისთვის ცენტრალიზებულად, პირისპირ ფორმატში ჩატარებული ტრენინგების დასრულების შემდგომ, მათ შესაძლებლობა ექნებათ შემაჯამებელი ოქმის შედგენის საკითხზე მიღებული ცოდნა გადაამოწმონ პრაქტიკის მიზნებისთვის დამატებითი რესურსის სახით შემუშავებული ელექტრონული პროგრამის მეშვეობით. საპილოტე პროექტი საოლქო საარჩევნო კომისიების ორგანიზაციული მხარდაჭერით ხორციელდება. ელექტრონული პროგრამის გასავლელად საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირებისთვის უზრუნველყოფილი იქნება წვდომა კომპიუტერულ ტექნიკაზე (საარჩევნო ოლქის შენობებში ან სხვა შესაბამის სივრცეში).

Trainings for the PECs’ members will be launched from October 21, 2021.
In accordance with the training concept elaborated by the Training Centre, I, II and III stages of the trainings for the Second Round of October 2, 2021 Municipal Elections are envisaged for the PECs’ head officials (chairperson, deputy chairperson, secretary).
Within the program, all 3 stages will emphasize the techniques of drawing up polling result summary protocols. Furthermore, within the format of thoroughly discussing other functions to be implemented by PECs’ head officials on polling day, the training participants will receive information on the following important issues:
• procedures to be applied from 07:00 to 08:00 on polling day, risk identification and taking relevant response;
• procedures to be applied from 08:00 to 20:00 on polling day, risk identification and taking relevant response;
• procedures to be applied from 20:00 to drawing up summary protocol on polling day, risk identification and taking relevant response;
• video fixation of vote-counting process;
• discussing PEC secretary’s authorities regarding working with polling day log-book and demonstration protocol;
• polling day applications/complaints and taking relevant response
Head official of PECs operating in N4 Krtsanisi election district will get acquaitted to the issues within their competence, taking into account specifics of the pilot project using electronic technologies in the election process.
144 trainers (among them, members of DECs, engaged in trainings as trainers) trained by the Training Centre will deliver trainings for the head officials of 1830 PECs.
The study process will be conducted in compliance with all recommendations related to the pandemic. Rapid tests will be available for the training participants at training locations.
In accordance with the concept, the PECs’ head officials will undergo trainings during the period of October 21-23. Detailed schedule for each stage is available in Georgian on the following links:
• I Stage
• II Stage
• III Stage
All the updates to the schedule will be reflected immediately.
Additionally, the pilot electronic training program “Technique of Drawing up Summary Protocol of Polling Results”, developed within the cooperation between the CEC, the Training Centre and International Foundation of Electoral Systems (IFES), will also be implemented for the second round of elections. The program is aimed at strengthening professional knowledge and practical skills of PEC’s head officials (chairperson, secretary), responsible for drawing up the summary protocol, on the techniques of drawing up summary protocols of polling results. After having finished centralized, face-to-face trainings the PECs’ head officials will have an opportunity to check their knowledge about drawing up summary protocols by using the electronic program as an additional resource. The pilot project is implemented with the organizational support from the DECs. In order to undergo through the electronic program the PECs’ head officials will have an access to relevant computer techniques (DEC’s buildings and other relevant spaces).