საპილოტე ელექტრონული სასწავლო პროგრამა „კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენის ტექნიკა“ საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირებისთვის
ცესკოს, სწავლების ცენტრის და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) თანამშრომლობით შემუშავდა საპილოტე ელექტრონული სასწავლო პროგრამა „კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენის ტექნიკა“.
პროგრამის მიზანია კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენაზე უფლებამოსილი  საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირების (თავმჯდომარე, მდივანი) პროფესიული ცოდნისა და პრაქტიკული უნარების განმტკიცება კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენის ტექნიკაზე.
აღნიშნული პროექტის იმპლემენტაცია 2021 წლის 2 ოქტომბრის არჩევნებისთვის გათვალისწინებულია საპილოტე რეჟიმში, მიმდინარე წლის 27-30 სექტემბრის პერიოდში.  საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის ცენტრალიზებულად, პირისპირ ფორმატში ჩატარებული ტრენინგების დასრულების შემდგომ, საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელ პირებს შესაძლებლობა ექნებათ შემაჯამებელი ოქმის შედგენის საკითხზე მიღებული ცოდნა გადაამოწმონ პრაქტიკის მიზნებისთვის დამატებითი რესურსის სახით შემუშავებული ელექტრონული პროგრამის მეშვეობით.
24 სექტემბერს, დისტანციურ ფორმატში გაიმართა საინფორმაციო შეხვედრა 73-ვე საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეებთან. შეხვედრა სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა და IFES-ის საქართველოს წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა ქეთევან მაისურაძემ გახსნეს, რომლებმაც, საუბნო საარჩევნო კომისიების საქმიანობის ეფექტიანად განხორციელების ხელშეწყობის მიზნით, პრაქტიკული უნარების განმტკიცებაზე ორიენტირებული პროგრამის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
საპილოტე პროექტი საოლქო საარჩევნო კომისიების ორგანიზაციული მხარდაჭერით ხორციელდება. ელექტრონული პროგრამის გასავლელად საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირებისთვის უზრუნველყოფილი იქნება წვდომა კომპიუტერულ ტექნიკაზე (საარჩევნო ოლქის შენობებში ან სხვა შესაბამის სივრცეში).

The pilot electronic training program “Technique of Drawing up Summary Protocol of Polling Results” was developed within the cooperation between the CEC, the Training Centre and International Foundation of Electoral Systems (IFES).
The programs is aimed at strengthening professional knowledge and practical skills of PEC’s head officials (chairperson, secretary), responsible for drawing up the summary protocol, on the techniques of drawing up summary protocols of polling results.
Implementation of the project is intended in a pilot regime for October 2, 2021 elections, during the period of September 27-30. After having finished centralized, face-to-face trainings for PECs members, the PECs’ head officials will have an opportunity to check their knowledge about drawing up summary protocols by using the electronic program as an additional resource.
The informational meeting with the chairpersons of all 73 DECs was held on September 24 in online format on. Natia Zaalishvili, the Training Centre director and Ketevan Maisuradze, head of IFES Georgian representation delivered opening remarks and emphasized the importance of the program oriented on strengthening practical skills, in order to support PECs in effective implementation of their activities.
The pilot project is implemented with the organizational support from the DECs. In order to undergo through the electronic program the PECs’ head officials will have an access to relevant computer techniques (DEC’s buildings and other relevant spaces).