ტრენინგი მედიის წარმომადგენლებისთვის საარჩევნო საკითხებზე
მედიის წარმომადგენლებმა საარჩევნო საკითხებზე ტრენინგი გაიარეს. ორდღიანი სწავლება, რომელიც თელავში გაიმართა, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო) თავმჯდომარემ მოადგილეებთან და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის დირექტორთან ერთად გახსნა.
ცესკოს თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილმა მედიის წარმომადგენლებთან მუნიციპალიტეტის ორგანოთა 2021 წლის 2 ოქტომბრის არჩევნებისთვის საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ განხორციელებული და დაგეგმილი საქმიანობების შესახებ ისაუბრა.
საარჩევნო ადმინისტრაციის, ცესკოს სწავლების ცენტრის და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) წარმომადგენლებმა ჟურნალისტებს დეტალურად გააცნეს შემდეგი საკითხები: მედიის როლი საარჩევნო პროცესში; მედიის როლი და უფლებრივი მდგომარეობა კენჭისყრის პროცესში; კენჭისყრის დღეს ფოტო/ვიდეო გადაღების რეგულაციები; სიძულვილის ენასთან ბრძოლა საარჩევნო პროცესში და მედიის როლის მნიშვნელობა; მედიის და სხვა ჩართული მხარეების როლი უსაფრთხო საარჩევნო გარემოს უზრუნველსაყოფად; პანდემიის პირობებში არჩევნების ჩატარებასთან დაკავშირებული რეგულაციები; საარჩევნო კანონმდებლობის სიახლეები და ა.შ. ტრენინგის მიმდინარეობისას გაიმართა დისკუსია და ჟურნალისტების კითხვებს ტრენერებთან ერთად ცესკოს ხელმძღვანელმა პირებმა უპასუხეს.
ტრენინგი მედიის წარმომადგენლებისთვის საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) მხარდაჭერით განხორციელდა და მასში მედიის 17 წარმომადგენელი მონაწილეობდა.

Media representatives have undergone training on electoral issues. Chairperson of Central Election Commission (CEC) together with deputies and Director of Electoral Systems Development, Reforms and Training Centre (Training Centre), opened the two-day training held in Telavi.
Giorgi Kalandarishvili, the CEC’s Chairperson discussed activities carried out and planned by the election administration (EA) for the 2 October 2021 elections with media representatives. Representatives of the EA, CEC’s Training Centre, and the International Foundation for Electoral Systems (IFES) detailed journalists on the following topics: role of media in the electoral process; the role of media and rights in the polling process; regulations of photo/video recording on E-day; combatting hate speech in the electoral process and the role of media; the role of media and other involved parties in ensuring the safe electoral environment; regulations related to holding elections amid the pandemic; electoral legislative novelties and so forth. During the training, a discussion was held and the questions of the journalists were answered by the CEC leaders together with the trainers.
The training for media representatives was implemented with the support of the International Foundation for Electoral Systems (IFES) and 17 representatives of media participated in it.