ტრენინგი სპეციალური პენიტენციური სამსახურის პენიტენციურ დაწესებულებებში შექმნილი საუბნო საარჩევნო კომისიის/სპეციალური ჯგუფის წევრებისთვის
18.09.2021
ცესკოს სწავლების ცენტრი სპეციალური პენიტენციური სამსახურის პენიტენციურ დაწესებულებებში მყოფი ამომრჩევლების მუნიციპალიტეტის ორგანოთა 2021 წლის 2 ოქტომბრის არჩევნებში მონაწილეობის უზრუნველყოფისა და მათი საყოველთაო საარჩევნო უფლების რეალიზების მიზნით, ახორციელებს საინფორმაციო - სასწავლო კურსს პენიტენციურ დაწესებულებებში შექმნილი საუბნო საარჩევნო კომისიების/სპეციალური ჯგუფების წევრებისთვის.
ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, გადამზადებას გაივლის საუბნო საარჩევნო კომისიების სრული შემადგენლობა. მონაწილეები მიიღებენ ინფორმაციას მათ კომპეტენციას მიკუთვნებულ შემდეგ ძირითად საკითხებზე:
• საარჩევნო უბნის შექმნა პენიტენციურ დაწესებულებაში და უფლებამოსილების ვადა;
• პენიტენციურ დაწესებულებაში შექმნილი საუბნო საარჩევნო კომისიის/სპეცჯგუფის წევრების/დამკვირვებლების/საარჩევნო სუბიექტების/მედია საშუალებების წარმომადგენლების მიერ სავალდებულო კარანტინის გავლის წესი;
• კენჭისყრის დღისთვის ახალი კორონავირუსით (SARS-CoV-2) გამოწვეული ინფექციის (COVID-19) გავრცელების პრევენციული ღონისძიებები;
• საარჩევნო უბნის გახსნა და კენჭისყრის შენობაში ყოფნის უფლების მქონე პირები;
• კენჭიყრის დაწყებამდე ჩასატარებელი პროცედურები;
• კენჭისყრის პროცესი ეპიდემიოლოგიური პროტოკოლის გათვალისწინებით;
• კენჭისყრის პროცესის უსაფრთხოება;
• კენჭისყრაში მონაწილე ამომრჩეველთა რაოდებობის აღრიცხვა;
• საარჩევნო უბნის დახურვა ხმების დათვლამდე ჩასატარებელი პროცედურები;
• საარჩევნო ყუთების გახსნა და ბიულეტენების დათვლის პროცესი;
• კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმების შედგენის ტექნიკა;
• კენჭიყრის დღის განცხადებები/საჩივრები.
ტრენინგების ჩატარებას უზრუნველყოფს სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული 7 ტრენერი (საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები, რომლებიც ტრენერების სტატუსით ერთვებიან პროექტში). სწავლება პანდემიასთან დაკავშირებული ყველა რეკომენდაციის დაცვით წარიმართება. გრაფიკი ხელმისაწვდომია ბმულზე.

Training for the Members of the Precinct Election Commission/Special Group established in the Penitentiary Institutions of the Special Penitentiary Service
18.09.2021
For October 2, 2021 Municipal Elections the CEC and the Training Centre carries out the informational-training course for the members of the Precinct Election Commission/Special Group established in the Penitentiary Institutions of the Special Penitentiary Service in order to ensure the participation and realization of the universal suffrage of voters being in the penitentiary institutions of the Special Penitentiary Service.
According to the training concept full composition of the PECs will be re-trained. Participants will receive information on the following key issues within their competence:
• establishing the polling station in a penitentiary institution and term of office;
• compulsory quarantine rule to be taken by the members of the precinct election commission/special group established in a penitentiary institution, as well as by the observer/election subject/media representatives;
• preventive measures to be taken against the the spread of infection (COVID-19) caused by the new Coronavirus (SARS-CoV-2) on Election Day
• opening of the polling station and the persons authorised to be at the polling station;
• procedures to be conducted before the start of polling;
• voting process according to the epidemiological protocol;
• security of the polling process
• accounting of the number of voters participating in the voting;
• closing the polling station and procedures to be carried out before the counting of votes;
• opening of the ballot boxes and the process of countingthe ballot papers;
• the technique of compiling summary protocols of voting results;
• polling day applications/complaints
7 trainers re-trained by the Training Centre will deliver the trainings (DEC Members, who are involved in the project as trainers). The training process is being held in compliance with all recommendations related to the pandemic. The schedule is available at the link.