ქალთა საარჩევნო შესაძლებლობების გაძლიერების პროგრამა
ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, ცესკოს სწავლების ცენტრმა გამართა საინფორმაციო შეხვედრა თემაზე - „ქალთა საარჩევნო შესაძლებლობების გაძლიერების ხელშეწყობა პასიური საარჩევნო უფლების განსახორციელებლად“.
პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად მოწვეულნი იყვნენ მუნიციპალიტეტის ორგანოთა 2021 წლის 2 ოქტომბრის არჩევნებისთვის რეგისტრირებული საარჩევნო სუბიექტები (პოლიტიკური პარტიები/საინიციატივო ჯგუფები).
ღონისძიება ცესკოს თავმჯდომარემ გიორგი კალანდარიშვილმა და სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა გახსნეს. მათ მიმოიხილეს საკანონმდებლო სიახლეები, რომელიც მიმართულია არჩევნებში კანდიდატი ქალების მონაწილეობის ზრდაზე და მანდატის ფარგლებში გამოხატეს მზაობა, სასწავლო პროექტების განხორციელებით ხელი შეეწყოს საარჩევნო პროცესში ქალთა მონაწილეობის გააქტიურებას და საარჩევნო საკითხებზე მათი ინფორმირებულობის ზრდას.
საინფორმაციო შეხვედრის ფარგლებში სწავლების ცენტრის წარმომადგენლებმა მონაწილეებთან ერთად განიხილეს შემდეგი ძირითადი საკითხები: გენდერული თანასწორობა არჩევნებში; ძირითადი საკანონმდებლო სიახლეები მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნებთან მიმართებით; საკრებულოს წევრობის/მერობის კანდიდატის რეგისტრაციის წესი და ვადა; წინასაარჩევნო კამპანია (აგიტაცია) და ადმინისტრაციული რესურსების არამართლზომიერად გამოყენების პრევენცია; სიძულვილის ენასთან ბრძოლა საარჩევნო პროცესში; კიბერშევიწროვების პრევენცია; საარჩევნო სუბიექტის წარმომადგენლის უფლებრივი მდგომარეობა (კომუნიკაცია საარჩევნო კომისიებთან; კენჭისყრის დღე; საარჩევნო დავები).
საინფორმაციო შეხვედრა 2 სექტემბერს დისტანციურ ფორმატში გაიმართა და მასში მონაწილეობა 12 საარჩევნო სუბიექტის მიერ წარდგენილმა 29 ქალმა მიიღო.

In order to promote the development of an inclusive election environment, CEC Training Centre held an informational meeting on "Promoting Women's Capacity Development for Exercising Passive Suffrage".
Election subjects registered for October 2, 2021 Municipal Elections were invited to participate in the program (political parties/initiative groups).
CEC Chairman Giorgi Kalandarishvili and Director of the Training Center Natia Zaalishvili opened the event. They reviewed legislative novelties aimed at increasing the participation of women candidates in elections and expressed readiness within the mandate, to promote women's participation in the election process and increase their awareness on election issues through the implement of the training projects.
During the information meeting, the representatives of the Training Centre discussed the following key issues with the participants: gender equality in elections; major legislative novelties regarding municipal elections; rules and terms of registration of Sakrebulo members/mayoral candidate; pre-election campaign (agitation) and prevention of misappropriation of administrative resources; fighting with the hate speech in the election process; prevention of cyberbullying; legal status of election subject representatives (communication with election commissions; polling day; election disputes).
Informational meeting was held in online format on September 2. 29 women form 12 election subjects participated in the event.