დასრულდა სასწავლო პროექტში “საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები - საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური წევრებისთვის“ მონაწილეობის მსურველთა რეგისტრაცია
03.04.2020
სასწავლო პროექტში „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები - საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური წევრებისთვის“ მონაწილეობის მსურველთა რეგისტრაცია დასრულდა. 2020 წლის 16 მარტიდან 27 მარტის ჩათვლით პერიოდში, ქვეყნის მასშტაბით 73 საოლქო საარჩევნო კომისიაში 11 500-მდე განაცხადი შემოვიდა.
პროექტის ფარგლებში სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული საინფორმაციო-სასწავლო კურსი ითვალისწინებს მოქალაქეთა პროფილურ სწავლებას კენჭისყრის დღის პროცედურებისა და საუბნო საარჩევნო კომისიის კომპეტენციას მიკუთვნებულ საკითხებზე, რაც მიზნად ისახავს საარჩევნო სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლებასა და საარჩევნო ადმინისტრაციის კვალიფიციური საკადრო რესურსის ფორმირების ხელშეწყობას.
ზემოაღნიშნული ინიციატივის ფარგლებში ტრენინგების განხორციელება გათვალისწინებული იყო 2020 წლის 28 აპრილიდან 29 მაისის ჩათვლით პერიოდში, პროგრამაში მონაწილეობის მსურველი პირების მიერ დოკუმენტაციის წარდგენის ადგილების მიხედვით, საოლქო საარჩევნო კომისიების სამოქმედო ტერიტორიებზე, თუმცა ჯანმრთელობის დაცვის მსოფლიო ორგანიზაციისა და საქართველოს მთავრობის რეკომენდაციების საფუძველზე ახალი კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით მიღებული ზომებიდან გამომდინარე, სასწავლო პროექტის განხორციელება ამ ეტაპისთვის 2020 წლის მაისი-ივნისის პერიოდისთვის გადაიდო.
საინფორმაციო-სასწავლო კურსის განხორციელების თარიღების დაზუსტების შემდგომ, ტრენინგების გრაფიკები განთავსდება სწავლების ცენტრისა და ცესკოს ვებგვერდებზე. პროგრამისთვის შერჩეული მონაწილეების ინფორმირებასა და ტრენინგებზე მოწვევას უზრუნველყოფენ საოლქო საარჩევნო კომისიები.

Registration process for those willing to participate in the Training Project “Courses for Electoral Administrators – for Potential Members of PECs” is finished. From March 16 to March 27, 2020 up to 11 500 applications were submitted to 73 District Election Commissions throughout the country.
The training program evaluated by the Training Centre envisages profile training about polling day procedures and other issues regarding the PECs competences, aiming to raise civic awareness on elections and support development of qualified staff for the Election Administration.
Implementation of the trainings, within the above-mentioned initiative, was originally scheduled from April 28 to May 29, 2020 in the locations within the coverage area of each DEC where the applicants submitted their documentations. However, in accordance with the recommendations from the World Health Organization (WHO) and the Government of Georgia, in order to prevent the spread of novel Coronavirus, at this stage, the implementation period of the project has been rescheduled to May-June 2020.
All the updates related to the specific dates for implementing the training programs will be available on the Training Centre and CEC’s websites. The DECs will provide further information about the trainings to the applicants selected for the project.