საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისია ევროპის საარჩევნო მოხელეთა ასოციაციის პრეზიდენტია
საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისია (ცესკო) ევროპის საარჩევნო მოხელეთა ასოციაციის (ACEEEO) პრეზიდენტი გახდა. საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაცია ACEEEO-ს ერთი წლის ვადით უხელმძღვანელებს. შესაბამისად, ასოციაციის 29-ე ყოველწლიური საერთაშორისო კონფერენცია 2020 წელს საქართველოში გაიმართება. აღნიშნული გადაწყვეტილება ACEEEO-ს გენერალური ასამბლეის შეხვედრაზე იქნა მიღებული,  რომელსაც საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი შარაბიძე და ცესკოს სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელი ნათია ზაალიშვილი ესწრებოდნენ.
ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი შარაბიძემ და სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელმა ნათია ზაალიშვილმა ლუბლიანაში ევროპის საარჩევნო მოხელეთა ასოციაციის 28-ე ყოველწლიურ კონფერენციაში მიიღეს მონაწილეობა, სადაც კონფერენციის თემა „საარჩევნო უფლებების სამართლებრივი უზრუნველყოფა და არჩევნების გამჭვირვალობა“ იყო. გიორგი შარაბიძემ მონაწილეობა მიიღო პანელურ დისკუსიაში „საარჩევნო უფლებების სამართლებრივი უზრუნველყოფა და პრაქტიკული პერსპექტივები“. მან წარადგინა პრეზენტაცია, რომელიც ეხება საქართველოს ცესკოს გამოცდილებას საარჩევნო დავების გადაწყვეტისა და სასამართლოებთან ურთიერთობის საკითხებში.
კონფერენციას, რომელიც 24-26 სექტემბერს გაიმართა ACEEEO-ს წევრი ქვეყნების საარჩევნო ადმინისტრაციების და საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
***
ევროპის საარჩევნო მოხელეთა ასოციაცია (ACEEEO) დღეს 24 ქვეყნის საარჩევნო ადმინისტრაციას აერთიანებს და მიზნად ისახავს ინსტიტუციონალიზმისა და პროფესიონალიზმის გაძლიერებით ხელი შეუწყოს დემოკრატიული პროცესების განვითარებას საერთაშორისო დონეზე.
ევროპის საარჩევნო მოხელეთა ასოციაცია, რომელსაც 25 წელზე მეტი გამოცდილება აქვს, ყოველწლიურად ატარებს საერთაშორისო კონფერენციას და ორიენტირებულია უმნიშვნელოვანესი საარჩევნო თემების განხილვაზე, მათ შორის არჩევნების გამჭვირვალობაზე, საარჩევნო ტექნოლოგიებზე, საარჩევნო კამპანიების დაფინანსების რეფორმაზე, მოქალაქეთა ჩართულობაზე საარჩევნო პროცესებში, მათი ცნობიერების ამაღლებაზე და ა.შ. ეს შეხვედრები ერთ-ერთ მნიშვნელოვან როლს თამაშობს საარჩევნო მოხელეებისთვის და არჩევნებში ჩართული მხარეებისთვის, ვინაიდან საარჩევნო პროცესების მართვისა და ადმინისტრირების თვალსაზრისით ხდება გამოცდილების გაზიარება საერთაშორისო დონეზე.
ასოციაციის შექმნის იდეას პირველად 1991 წელს ჩაეყარა საფუძველი უნგრეთში გამართულ ცენტრალური ევროპის საარჩევნო სისტემების სიმპოზიუმზე.

Central Election Commission (CEC) of Georgia is the President of the Association of European Election Officials (ACEEEO). Georgian Election Administration will lead the ACEEEO for one year term, accordingly Georgia will host the next 29th Annual Conference in 2020. The mentioned decision was made at the ACEEEO General Assembly Meeting attended by Giorgi Sharabidze, Deputy CEC Chairperson and Natia Zaalishvili, Director of the CEC Training Centre.
CEC Deputy Chairperson and Training Centre Director participated in the 28th ACEEEO Annual Conference in Ljubljana, Slovenia. The topic of the conference referred to the “Judicial protection of electoral rights and the transparency of elections”. Giorgi Sharabidze, participated in the panel discussion on “Judicial Protection of Electoral Rights – Practical Perspectives”. Deputy Chairperson delivered the presentation on Georgian EMB experience in election dispute resolution and election with courts.
Annual conference was conducted on September 24-26, representatives of ACEEEO member EMBs and international organizations working in election field attended the event.
***
The Association of European Election Officials (ACEEEO) aims at promoting institutionalization and professionalization of democratic procedures at international level and unites 24 Election Management Bodies.
ACEEEO with 25 year experience conducts annual international conferences, which focus on wide variety of themes including transparency of elections, media and elections, electoral technology, campaign finance reform, citizens' participation in the process. These meetings are important for election professionals who are faced with managing, administering, and mediating electoral events in challenging circumstances.
In 1991, senior election officials, government and civic education leaders, and academics gathered in Budapest, Hungary, for the Central European Electoral Systems Symposium. This historic meeting led to the founding of the Association of Central and Eastern European Election Officials.
Please find the detailed information about the organization on the following link: https://aceeeo.org/en