საარჩევნო ადმინისტრატორის სასწავლო კურსები - საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური წევრებისთვის
ცესკო და სწავლების ცენტრი, 2019 წლის 25 სექტემბრიდან საქართველოს მასშტაბით ყველა მუნიციპალიტეტში განახორციელებს სასწავლო პროექტს „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“.
• საარჩევნო ადმინისტრაციის სტრუქტურა, საარჩევნო მოხელის საქმიანობის სახელმძღვანელო პრინციპები (ეთიკის კოდექსი);
• კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენა და საჯაროობა;
• სასწავლო კურსის გავლა შეუძლია საქართველოს მოქალაქეს 18 წლის ასაკიდან. სასურველია პროექტში მონაწილეობის მსურველ პირს გააჩნდეს საარჩევნო ადმინისტრაციაში მუშაობის გამოცდილება, არჩევნებზე დამკვირვებლის სტატუსით მონაწილეობის გამოცდილება, საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სერტიფიკატი, სასწავლო პროექტის „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები - საოლქო საარჩევნო კომისიების პოტენციური იურისტებისთვის“ ან/და სასწავლო პროექტის „საარჩევნო განვითარების სკოლა“ სერტიფიკატი.
• პროგრამაში მონაწილეობის მსურველთა რეგისტრაცია განხორციელდება 2019 წლის 29 აგვისტოდან 10 სექტემბრის ჩათვლით პერიოდში, 10:00 საათიდან 18:00 საათამდე, შაბათ - კვირის გარდა. რეგისტრციისთვის საჭიროა პროექტში მონაწილეობის მსურველმა პირმა შეავსოს აპლიკაცია (იხ. აპლიკაციის ფორმა), რომელსაც დაერთვება შემდეგი დოკუმენტაცია:
• საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სერტიფიკატის, სასწავლო პროექტის „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები - საოლქო საარჩევნო კომისიების პოტენციური იურისტებისთვის“ სერტიფიკატის ან/და „საარჩევნო განვითარების სკოლის“ სერტიფიკატის ფოტოასლი (არსებობის შემთხვევაში).
• რეგისტრაციისთვის პროგრამაში მონაწილეობის მსურველმა პირმა შევსებული აპლიკაცია, თანდართული დოკუმენტაციით, უნდა წარუდგინოს ქვემოთ მოცემულ ცხრილში მითითებულ შესაბამის საოლქო საარჩევნო კომისიას. საყურადღებოა, რომ პროგრამისთვის მონაწილეების შერჩევის პროცესში გათვალისწინებულ იქნება საოლქო საარჩევნო კომისიების მიხედვით განსაზღვრული მონაწილეთა რაოდენობის ფარგლები:
შიო მღვიმელის ქ. №1
114
ვაჟა ფშაველას გამზ. №32
231
მესამე მასივი, კალოუბნის №18
ჯავახიშვილის ქ. №51
აღმაშენებლის გამზ. №140ა
162
სარაჯიშვილის ქ. №1
291
მუხიანი, მე-3 მ/რ, კორპ. №23
330
საგარეჯო, აღმაშენებლის ქ. №15
158
ლაგოდეხი, ზაქათალას ქუჩა №44
თელავი, დავითაშვილის ქუჩა №2
თიანეთი, რუსთაველის ქ. №54
252
გარდაბანი, დ. აღმაშენებლის ქ. №36
189
270
ბოლნისი, აღმაშენებლის ქ. №68
დმანისი, წმინდა ნინოს №39
წალკა, არისტოტელეს №17
თეთრიწყარო, თამარ მეფის №35
ყაზბეგი, აღმაშენებლის ქ. №9
კასპი, კოსტავას ქ. №16
315
ქარელი, თამარ მეფის ქ. №24
117
ბორჯომი, წმინდა ნინოს  ქ. №11
ადიგენი, არტემ ბალახაშვილის ქ. №19
ასპინძა, ერეკლე მეორის ქ. №6
ახალქალაქი, ჯავახიშვილის ქ. №2
ნინოწმინდა, თავისუფლების ქ. №23
ონი, ქაფიანიძის ქ. №90
ცაგერი, რუსთაველის ქ. №41
ლენტეხი, თამარ მეფის ქ. №31
მესტია, თამარ მეფის ქ. №14
ხარაგაული, 9 აპრილის ქ. №46
თერჯოლა, რუსთაველის ქ. №117
159
ბაღდათი, სააკაძის ქ. №5
ვანი, თავისუფლების ქ. №63
სამტრედია, რესპუბლიკის ქ. №6
ჭიათურა, ნინოშვილის ქ. №5ა
174
ტყიბული, თაბუკაშვილის ქ. №8
წყალტუბო, ალ. ყაზბეგის ქ. №2ა
201
ქუთაისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. №31
369
ლანჩხუთი, ჟორდანიას ქ. №76
ჩოხატაური, დუმბაძის ქ. №35
სენაკი, რუსთაველის ქ. №221
მარტვილის, გამსახურდიას ქ. №4
ხობი,  ცოტნე დადიანი ქ. №185
321
წალენჯიხა, სალიას ქ. №3
ჩხოროწყუ, კოსტავას ქ. №22
306
დაბა ქედა, წერეთლის ქ. №2
195
შუახევი, სელიმ ხიმშიაშვილის ქ. №2
147
ბათუმი, ტაოს ქ. №1
138
ხულო, ტბელ აბუსერიძის ქ. №9
• დაგვიანებით წარმოდგენილი დოკუმენტაცია არ განიხილება.
• „საარჩევნო ადმინისტრატორის სასწავლო კურსები - საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური წევრებისთვის“ განხორციელდება პროგრამაში მონაწილეობის მსურველი პირების მიერ დოკუმენტაციის წარდგენის ადგილის მიხედვით, საოლქო საარჩევნო კომისიების სამოქმედო ტერიტორიაზე.
• სასწავლო პროგრამა შესაძლებელია ჩატარდეს ორ ეტაპად:
I ეტაპი: 2019 წლის 25 სექტემბერი - 25 ოქტომბერი
II ეტაპი: 2019 წლის 25 ნოემბერი - 13 დეკემბერი
• პროგრამისთვის შერჩეული მონაწილეების ტრენინგზე მოწვევა განხორციელდება არაუგიანესს 2019 წლის 20 სექტემბრისა. მონაწილეების ინფორმირება ტრენინგების დაზუსტებული თარიღის თაობაზე, პროექტის საჭიროებებიდან გამომდინარე მონაწილეებთან შემდგომი კომუნიკაცია განხორციელდება სააპლიკაციო ფორმაში მითითებულ ელექტრონულ მისამართზე შეტყობინებების გაგზავნის ფორმით ან სატელეფონო კომუნიკაციის ფორმით.

Training Courses for Electoral Administrators – for Potential PEC members
From September 25, 2019, the CEC and the Training Centre will implement the training project - Courses for Electoral Administrators across all municipalities throughout Georgia.
The awareness-raising and training course developed by the Training Centre as part of the Project envisages profile training. A three-day training program focuses on voting day procedures and the powers of PEC, and is aimed at supporting the development of qualified electoral administrators’ staff.
By employing the practical teaching method, the participants will be acquainted with the following important topics:
• Guiding principles of a democratic electoral process (including vote secrecy);
• The structure of electoral administration, guidelines of electoral officers (the code of ethics);
• Activities of PECs during the period up to the voting day;
• Opening a polling station and procedures prior to the start of voting;
• Duties of PEC members in the course of voting process and the voting procedure;
• Identify procedural risks during voting and take responsive action;
• Protecting personal data of voters;
• Develop a voting results summary protocol and publicity;
The courses for Electoral Administrators will be delivered by DEC members trained by the Training Centre and the trainers of the Election Administration.
Information for those willing to take part in the training program:
• Citizens of Georgia aged 18 years and above are eligible for the training course. Experience of working at the Election Administration, experience of serving as an observer at elections, electoral administration officer certificate, certificate of the training Project Electoral Administrator’s Courses – for potential lawyers of DECS and/or a certificate from the training project Electoral Development School project is desirable.
• Registration of applicants will take place from August 29 through September 10, 2019, from 10:00 am to 18:00 pm, except for weekends. For registration, individuals should fill out the application (SeeThe Application Form (available in Georgian)), and append the following documents:
• A photocopy of an identity document (ID, passport);
• A photocopy of a certificate of an election administration officer, of a certificate of the Training Project Courses for Electoral Administrators – for potential lawyers of DECs and/or of a certificate from the Electoral Development School (if applicable).
• For registration, applicants shall submit the completed application, along with appended documents, to a relevant DEC indicated in the table below. It should be noted that the number of participants to be selected by DECs will be limited as provided in the table:
Address
Number of participants to be selected
№1, Shio Mghvimeli Str.
114
№32, Vazha-Pshavela Ave.
234
13th Km., Aghmashenebeli Alley, the CEC Building
13th Km., Aghmashenebeli Alley, the CEC Buildign
231
Third Massif, 18, Kaloubani
№51, Javakhishvili Str.
№140a, Aghmashenebeli Ave.
162
№1, Sarajishvili Str.
291
Mukhiani, 3rd M/D, Bld. №23
330
№15, Aghmashenebeli Str., Sagarejo
158
№19, Pirosmani Str., Rustavi
252
№69, Rustaveli, Marneuli
270
№39, Tsminda Nino, Dmanisi
№17, Aristotle Str., Tsalka
315
117
№37 Akhaltsikhe DEC
№45, Rustaveli Str., Akhaltsikhe
№6, Erekle Meore Str., Aspindza
№40 Akhalkalaqi DEC
№18, Aghmashenebeli Str., Ambrolauri
№41, Rustaveli Str., Tsageri
№46, 9th April Str., Kharagauli
159
174
№2a, Al. Kazbegi Str., Tskaltubo
201
369
Abasha, Jorjikia Street
321
№22, Kostava Str., Chkhorotsku
№7, 26 May, Poti
306
№2, Tsereteli Str., Keda
195
138
• Documentation submitted after the deadline will not be considered.
• The Training Courses for Electoral Administrators – for Potential PEC members will be implemented by the place of submission of documentation by applicants, within the DEC territories.
• The training program may be conducted in two stages:
Stage 1: September 25 – October 25, 2019
Stage 2: November 25 – December 13, 2019
• Participants selected for the training will be invited no later than September 20, 2019. Training participants will be informed about specified date of trainings subsequent communication with participants in relation to the project will be made by means of an e-mail message to the e-mail address included in the application form or via telephone communication.