საარჩევნო საკითხთა მე-18 საერთაშორისო სიმპოზიუმი
საპარლამენტო სწავლების საერთაშორისო ცენტრის (ICPS) მიწვევით, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი შარაბიძემ და ცესკოს სწავლების ცენტრის დირექტორის მოადგილე ნინო ბერულავამ საარჩევნო საკითხთა მე-18 საერთაშორისო სიმპოზიუმში მიიღეს მონაწილეობა. ღონისძიება მალდივის რესპუბლიკაში გაიმართა.
საერთაშორისო სიმპოზიუმზე მხარეებმა მნიშვნელოვანი საარჩევნო საკითხები განიხილეს. მათ არსებულ გამოწვევებზე, მიმდინარე პროექტებზე, ასევე სხვადასხვა მიმართულებით, საუკეთესო პრაქტიკის დანერგვაზე იმსჯელეს. განხილვის მთავარი თემები იყო - ამომრჩევლის უფლებები, უმცირესობათა უფლებები, საარჩევნო პროცესში ჩართულ მხარეებთან თანამშრომლობის საუკეთესო პრაქტიკა, ბრძოლა დეზინფორმაციასთან, ასევე სოციალური მედიის მიმართულებით არსებული გამოწვევები.
ღონისძიებაში სხვადასხვა ქვეყნის საარჩევნო ადმინისტრაციების, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და აკადემიური წრეების წარმომადგენლებმა, ასევე საერთაშორისო ექსპერტებმა და ევროპის ქვეყნების პარლამენტის წევრებმა მიიღეს მონაწილეობა. სიმპოზიუმი საპარლამენტო სწავლებების საერთაშორისო ცენტრისა (ICPS) და მალდივის რესპუბლიკის საარჩევნო ადმინისტრაციის ორგანიზებით, 2019 წლის 3 ივლისიდან 5 ივლისის ჩათვლით მიმდინარეობდა.

18th International Electoral Affairs Symposium
Giorgi Sharabidze, Deputy Chairperson of the Central Election Commission (CEC) and Nino Berulava, Deputy Director of CEC Training Centre, participated in the 18th International Electoral Affairs Symposium at the invitation of the International Centre for Parliamentary Studies (ICPS). The event was held in the Republic of Maldives.
The parties discussed important electoral issues at the International Symposium. They also tackled existing challenges, ongoing projects, and adopting best practices in different areas. Key topics ranged from voter rights to minority rights, best practice of cooperation between electoral stakeholders, combatting misinformation, and existing challenges in terms of social media.
Representatives of various election administrations, international organizations, the academia as well as international experts and members of Parliament of European Countries took part in the event. The Symposium was organized by the ICPS and the Elections Commission of Maldives and held on July 3-5 2019.