საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები - პროფილური პროგრამა საოლქო საარჩევნო კომისიების პოტენციური იურისტებისთვის
ცესკო და სწავლების ცენტრი, 2019 წლის 20 ივნისიდან 2 ივლისის ჩათვლით პერიოდში, განახორციელებს სასწავლო პროექტს „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები - საოლქო საარჩევნო კომისიების პოტენციური იურისტებისთვის“.
პროექტის ფარგლებში სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული საინფორმაციო-სასწავლო კურსი ითვალისწინებს პროფილურ სწავლებას. ორ დღიანი სასწავლო პროგრამა ეთმობა კენჭისყრის დღის განცხადებებთან/საჩივრებთან დაკავშირებული ადმინისტრაციული წარმოების წესის შესწავლას და მიზნად ისახავს საარჩევნო ადმინისტრაციის კვალიფიციური საკადრო რესურსის ფორმირების ხელშეწყობას.
• სასწავლო კურსის გავლა შეუძლია საქართველოს მოქალაქეს, რომელსაც აქვს უმაღლესი იურიდიული განათლება. სასურველია პროექტში მონაწილეობის მსურველ პირს გააჩნდეს იურისტად მუშაობის გამოცდილება, საარჩევნო ადმინისტრაციაში მუშაობის გამოცდილება, ადმინისტრაციის მოხელის სერტიფიკატი, სასწავლო პროექტის „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები - საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური წევრებისთვის“ ან/და სასწავლო პროექტის „საარჩევნო განვითარების სკოლა“ სერტიფიკატი.
• პროგრამაში მონაწილეობის მსურველთა რეგისტრაცია განხორციელდება 2019 წლის 3 ივნისიდან 11 ივნისის ჩათვლით პერიოდში, 10:00 საათიდან 18:00 საათამდე, შაბათ - კვირის გარდა. რეგისტრაციისთვის საჭიროა პროექტში მონაწილეობის მსურველმა შეავსოს აპლიკაცია (იხ. აპლიკაციის ფორმა), რომელსაც დაერთვება შემდეგი დოკუმენტაცია:
• უმაღლესი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტის (დიპლომის) ფოტოასლი;
• საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სერტიფიკატის, სასწავლო პროექტის „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები - საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური წევრებისთვის“ სერტიფიკატი ან/და საარჩევნო განვითარების სკოლის სერტიფიკატის ფოტოასლი (არსებობის შემთხვევაში).
• რეგისტრაციისთვის პროგრამაში მონაწილეობის მსურველმა შევსებული აპლიკაცია, თანდართული დოკუმენტაციით, უნდა წარუდგინოს შესაბამის საოლქო საარჩევნო კომისიას:
N1 მთაწმინდის საოლქო საარჩევნო კომისია
N2 ვაკის საოლქო საარჩევნო კომისია
N3 საბურთალოს საოლქო საარჩევნო კომისია
• პროგრამაში მონაწილეობის მსურველ პირს, რომელიც საოლქო საარჩევნო კომისიაში რეგისტრაციისთვის წარადგენს სრულყოფილ დოკუმენტაციას, იმავე დღეს ჩაუტარდება ტესტირება, რომლის შედეგების მიხედვით მოხდება მონაწილეთა შერჩევა სასწავლო პროგრამისთვის. ტესტირება მოიცავს კითხვებს საქართველოს ორგანული კანონიდან „საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“ და საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსიდან. საჭიროების შემთხვევაში შესაძლებელია ჩატარდეს გასაუბრებაც.
• პროგრამისთვის მონაწილეების შერჩევის პროცესში გათვალისწინებულ იქნება მონაწილეთა რაოდენობის ფარგლები, კერძოდ, არაუმეტეს ორი მონაწილისა ზემოთ მოცემულ ცხრილში აღნიშნული თითოეული საარჩევნო ოლქის მიხედვით.
• პროგრამისთვის მონაწილეთა შერჩევის პროცესში გასაუბრების ეტაპის დანიშვნის შემთხვევაში დაზუსტებული თარიღის თაობაზე ინფორმირება, შერჩეული მონაწილეების ტრენინგზე მოწვევა, პროექტის საჭიროებებიდან გამომდინარე მონაწილეებთან შემდგომი კომუნიკაცია განხორციელდება სააპლიკაციო ფორმაში მითითებულ ელექტრონულ მისამართზე შეტყობინებების გაგზავნის ფორმით ან სატელეფონო კომუნიკაციის ფორმით.
• პროექტის მიზნიდან გამომდინარე, რომელიც ორიენტირებულია საოლქო საარჩევნო კომისიების პოტენციური იურისტების რესურსის გამოვლენა-განვითარებაზე, პროგრამისთვის მონაწილეების შერჩევისას არ განიხილება იმ პირთა დოკუმენტაცია, რომლებსაც გავლილი აქვთ სწავლების ცენტრის მიერ 2018 წელს განხორციელებული აღნიშნული სასწავლო პროგრამა, ასევე საქართველოს ადმინისტრაციის მოქმედი თანამშრომლების/წევრების დოკუმენტაცია.
• არასრულყოფილად ან/და დაგვიანებით წარმოდგენილი დოკუმენტაცია არ განიხილება.
დამატებითი ინფორმაცია:
• „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები - პროფილური პროგრამა საოლქო საარჩევნო კომისიების პოტენციური იურისტებისთვის“ ჩატარდება 2019 წლის 20 ივნისიდან 2 ივლისის ჩათვლით პერიოდში, ქ. თბილისში, მისამართზე: დ. აღმაშენებლის ხეივანი მე-13 კმ (ცესკოს შენობა). სასწავლო პროგრამის ჩატარებას უზრუნველყოფენ სწავლების ცენტრის წარმომადგენლები.
• სასწავლო პროგრამა მოიცავს ორ სატრენინგო დღეს. სწავლების ცენტრის უზრუნველყოფს მონაწილეთა კვებით მომსახურებას, საჭიროებიდან გამომდინარე, ტრენინგის მონაწილეთათვის უზრუნველყოფილი იქნება ასევე სასწავლო-საცხოვრებელი კომპლექსით მომსახურება. პროექტის ფარგლებში არ ანაზღაურდება მონაწილეთა ტრანსპორტირებასთან დაკავშირებული ხარჯი.

From June 20 through July 2, 2019, the CEC and the Training Center will hold the Training Project Courses for Electoral Administrators – for Potential DEC Lawyers.
The awareness-raising and training course developed by the Training Center as part of the project envisages profile training. A two-day training program will focus on the rule of administrative proceedings related to voting day applications/complaints and is aimed at supporting the development of qualified and skilled human resources within the Election Administration.
In the format of the practical training method used in the training program the participants will get acquainted with such important topics as:
• causes of electoral disputes: identifying procedural risks at polling stations on a voting day;
• administrative proceedings;
• organizing and holding DEC session;
• prepare DEC/DEC Chair decision around electoral disputes;
• counterclaim form and details.
Information for those interested to take part in the training program:
• citizen of Georgia with higher law degree is eligible to take part in the training course. The following is desirable: work experience as a lawyer, experience of working at the Electoral Administration, Administration Officer’s certificate, certificate from the training project Electoral Administrator’s Courses – for Potential PEC members and/or from the training project Electoral Development School.
• registration of applicants will take place from June 3 through 11, 2019, from 10:00 to 18:00, except for weekends. For registration, applicants should fill out the application (See the Application Form (available in Georgian)) and append the following documents:
• a photocopy of a university diploma;
• a photocopy of an identity document (ID card, passport);
• a photo copy of a certificate of the election administration’s officer, certificate under the training project Courses for Electoral Administrator – for potential members of DECs and or a photocopy of the Electoral Development School certificate (if applicable).
• for registration, applicants shall submit completed application, with appended documentation, to a relevant DEC:
N1 Mtatsminda DEC
13th km, Aghmashenebeli Alley, the CEC Building
N2 Vake DEC
32, Vazha-Pshavela Ave.
N3 Saburtalo DEC
13, Kaloubani, Third Massif
51, Javakhishvili Str.
140a, Aghmashenebeli Ave.
1, Sarajishvili Str.
3rd M/D, Mukhiani, Bld. 23
15, Aghmashenebeli Str., Sagarejo
18, Rustaveli Str., Gurjaani
№13, Aghmashenebeli Str., Signagi
29, Rustaveli Str., Dedoplistskaro
44, Zaqatala Str., Lagodekhi
34, Chavchavadze Str., Kvareli
2, Davitashvili Str., Telavi
50, B. Cholokashvili Str., Akhmeta
54, Rustaveli Str., Tianeti
19, Pirosmani Str., Rustavi
36, D. Aghmashenebeli Str., Gardabani
69, Rustaveli, Marneuli
68, Aghmashenebeli Str., Bolnisi
39, Tsminda Nino, Dmanisi
17, Aristotle, Tsalka
35, Tamar Mepe, Tetritskaro
51, Aghmashenebeli, Mtskheta
23, M. Kostava, Dusheti
9, Aghmashenebeli, Kazbegi
16, Kostava, Kaspi
1, Sameba Str., Gori
24, Tamar Mepe Str., Kareli
7, Kostava Str., Khashuri
11, Tsminda Nino Str., Borjomi
№37 Akhaltsikhe DEC
45, Rustaveli Str., Akhaltsikhe
19, Balakhashvili Str., Adigeni
6, Erekle II Str., Aspindza
2, Javakhishvili Str., Akhalkalaki
23, Tavisupleba Str., Ninotsminda
90, Qapianidze Str., Oni
18, Aghmashenebeli Str., Ambrolauri
41, Rustaveli Str., Tsageri
31, Tamar Mepe Str., Lentekhi
14, Tamar Mepe Str., Mestia
46, April 9 Str., Kharagauli
117, Rustaveli Str., Terjola
41, Machavariani Str., Sachkhere
5, Tsereteli Str., Zestaponi
5, Saakadze Str., Bagdati
63, Tavisupleba Str., Vani
6, Respublica Str., Samtredia
2, Kakabadze Str., Khoni
5a, Ninoshvili Str., Chiatura
8, Tabukashvili Str., Tkibuli
2a, Al. Kazbegi Str., Tskaltubo
31, I. Chavchavadze Ave., Kutaisi
1, Dolidze Str., Ozurgeti
76, Zhordania Str., Lanchkhuti
35, Dumbadze Str., Chokhatauri
221, Rustaveli Str., Senaki
4, Gamsakhurdia Str., Martvili
185, Tsotne Dadiani Str., Khobi
58, Kostava Str., Zugdidi
3, Salia Str., Tsalenjikha
22, Kostava Str., Chkhorotsku
7, May 26 Street, Poti
27, Demetre Tavdadebuli Str., Batumi
2, Tsereteli Str., Keda
10, Memed Abashidze Str., Kobuleti
2, Selim Khimshiashvili Str., Shuakhevi
1, Tao Str., Batumi
9, Tbel Abuseridze Str., Khulo
• applicant for the program who submits complete documentation to DEC for registration, will take testing on the same day. Based on the results of testing participants will be selected for the training program. The test is comprised of the questions about the Organic Law of Georgia the Election Code of Georgia and about the General Administrative Code of Georgia. Applicants may also be interviewed, if necessary.
• in the process of selection of participants for the program, the limit on the number of participants will be considered, namely, no more than two participants per election district indicated in the above table.
• information about an exact date and time of an interview, provided interview stage is determined in the process of selection of participants for the program, invitation of selected participants to the training, further communication as needed with participants will be sent to and executed through e-mail messages to e-mail addresses indicated in the application form or via telephone.
• given the goal of the project that is directed at the identification and development of potential lawyers’ resources for DECs, during the selection of participants for the program the documentation of those individuals who have taken the above-mentioned training program delivered by the Training Center in 2018, as well as the documentation of current employees/members of the Government Administration will not be considered.
• incomplete documentation and/or documentation submitted after the deadline will not be considered.
• Courses for Electoral Administrators – profile program for potential DEC lawyers will be conducted during June 20 through July 2, in Tbilisi, at the following address: 13th, D. Aghmashenebeli Alley (the CEC building). CEC representatives will deliver the training program.
• The duration of the training program is two days. The Training Center will provide meals to the participants, as needed, training and accommodation complex services will also be offered to the participants. The project will not cover participants’ travel related expenses.