საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა II ეტაპის ტრენინგებზე დასწრების სტატისტიკა 2019 წლის 19 მაისის საქართველოს პარლამენტის შუალედური და მუნიციპალიტეტების მერების რიგგარეშე არჩევნებისთვის
08.05.2019
საქართველოს პარლამენტის შუალედური და მუნიციპალიტეტების მერების რიგგარეშე არჩევნებისთვის სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, 2019 წლის 30 აპრილიდან 4 მაისის ჩათვლით პერიოდში განხორციელდა II ეტაპის ტრენინგები, რომელიც დაეთმო საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა (თითო კომისიიდან 9 წევრი) სწავლებას.
• კენჭისყრის შედეგების შეჯამება საუბნო საარჩევნო კომისიაში.
საარჩევნო კომისიების წევრთა პროცედურული ცოდნის ამაღლების ხელშეწყობის მიზნით, ტრენინგები ჩატარდა კომბინირებული მეთოდოლოგიის გამოყენებით, მათ შორის, პრაქტიკული უნარ-ჩვევების გაღრმავების უზრუნველსაყოფად მონაწილეებმა განახორციელეს ეპიზოდური ინსცენირებები. პრაქტიკული სწავლების ფარგლებში, საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრები ასევე გაეცნენ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ამომრჩეველთა კენჭისყრაში მონაწილეობის საკითხებს ვიდეო-რგოლის ჩვენებით და შესაბამისი ინსტრუქტაჟის მიღებით.
II ეტაპის ტრენინგები გაიარა 393 საუბნო საარჩევნო კომისიის  2718  წევრმა, მათ შორის ქალი - 1841 კაცი - 877. დეტალური სტატისტიკა იხილეთ ბმულზე.

Attendance Statistics of Second Stage Trainings for PEC Members for May 19, 2019 Parliamentary By Elections and Municipality Mayors’ Extraordinary Elections
According to the Concept of Trainings (available in Georgian) developed by the Training Center for the Parliamentary By Elections and Municipality Mayors’ Extraordinary Elections, during April 30 through May 4, 2019, 2nd Stage trainings for PEC members were held (9 members per PEC).
As part of the profile training program, the participants were acquainted with the following key topics:
• opening a polling station and distribution of functions among PEC members by casting lots;
• activities of PEC members to ensure the enjoyment of voting right by voters in the polling process;
• rights status of individuals authorized to be at the polling station;
• summarizing polling results at the PEC.
To promote enhanced procedural knowledge of PEC members, the trainings were delivered using a combined methodology; this included episodic role-plays by participants to enhance practical skills. As part of the practical teaching, video was shown and relevant instructions were provided to PEC members concerning the matters of participation of voters with disabilities in elections.
2,718 members of 393 PECs took Stage 2 trainings, among them, 1841 - women, 877 - men. Follow the Link (available in Georgian) for detailed statistics.