საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა III ეტაპის ტრენინგები 2019 წლის 19 მაისის საქართველოს პარლამენტის შუალედური და მუნიციპალიტეტების მერების რიგგარეშე არჩევნებისთვის
05.05.2019
საქართველოს პარლამენტის შუალედური და მუნიციპალიტეტების მერების რიგგარეშე არჩევნებისთვის სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, 2019 წლის 30 აპრილიდან - 4 მაისის ჩათვლით პერიოდში განხორციელდა საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა II ეტაპის ტრენინგები (პროგრამა ითვალისწინებდა თითო კომისიიდან 9 წევრის სწავლებას).  6 მაისიდან იწყება III ეტაპის ტრენინგები, რომელშიც მონაწილეობას საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირები მიიღებენ.
საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელ პირთა პროცედურული ცოდნის ამაღლების ხელშეწყობის მიზნით, ტრენინგი ჩატარდება პრაქტიკული მეთოდოლოგიის გამოყენებით.
ტრენინგების ჩატარებას სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული 20 ტრენერი უზრუნველყოფს. III ეტაპის ტრენინგების გრაფიკები იხილეთ ბმულზე. გრაფიკში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.

According to the Concept (available in Georgian) of Trainings developed by the Training Center for the Parliamentary Interim Elections and Municipality Mayors’ Snap Elections, from April 30 through May 4, 2019, 2nd Stage trainings for PEC members were held (the program envisaged training for 9 members per PEC). 3rd Stage trainings will be commenced on May 6, aimed at PECs leadership training.
• PEC powers with respect to voters’ lists;
• organizational functions of PEC leadership in the course of opening a polling station;
• oversight functions of PEC leadership in the voting process and taking actions;
• organizational functions of PEC leadership in the course of closing a polling station;
• oversight functions of PEC leadership in the course of vote counting and taking response action;
• powers of PEC leadership in the developing a voting results summary protocol and in the process of transfering documentation to District Election Commissions;
• voting day application/complaint.
Practical methodology will be used during the training to promote enhanced procedural knowledge of leadership of election commissions.
The trainings will be delivered by 20 trainers trained by the Training Center. For the schedules of 3rd Stage trainings, follow the Link (available in Georgian). Information will be immediately updated in case of any amendment in the schedule.