სასწავლო კურსი “საარჩევნო სამართალი” უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების სტუდენტებისთვის - 2018 - 2019 წელი (შემოდგომის სემესტრი)
16.04.2019
სამიზნე  ჯგუფი: პარტნიორი უმაღლესი სასწავლო დაწესებულებების იურიდიული ფაკულტეტის, პოლიტიკური და სოციალური მეცნიერებების ფაკულტეტის, ჟურნალისტიკის ფაკულტეტის საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტები
სასწავლო მოდულები: არჩევნების ცნება, არჩევნების სახეები და პერიოდულობა; საარჩევნო სისტემები, საქართველოს საარჩევნო სამართლის წყაროები და პრინციპები; საარჩევნო პროცესი და საარჩევნო პროცესის მართვის ორგანო; საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის უფლებამოსილებები და მუშაობის წესი; არჩევნებში ჩართული მხარეები; ამომრჩეველთა რეგისტრაცია; წინასაარჩევნო კამპანია (აგიტაცია); წინასაარჩევნო კამპანიის წარმოების საინფორმაციო უზრუნველყოფა; არჩევნების დაფინანსება; კენჭისყრის დრო და ადგილი; საარჩევნო უბნის გახსნა, კენჭისყრის დაწყებამდე ჩასატარებელი პროცედურები; კენჭისყრის პროცესი; საარჩევნო უბნის დახურვა, კენჭისყრის შედეგების შეჯამება; კენჭისყრისა და არჩევნების შედეგების შეჯამება/დადგენა; საარჩევნო დავები; საქართველოს პრეზიდენტის არჩევნები; საქართველოს პარლამენტის არჩევნები; აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს არჩევნები; თვითმმართველი თემებისა და თვითმმართველი ქალაქების წარმომადგენლობითი ორგანოს - საკრებულოს არჩევნები; თვითმმართველი ქალაქის მერის (თვითმმართველი თემის გამგებლის) არჩევნები; რეფერენდუმი, პლებისციტი. პროგრამის ფარგლებში იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტების მონაწილეობით ხუთ უნივერსიტეტში გაიმართა მოდელირებული სასამართლო პროცესები
განხორციელების პერიოდი: 18 სექტემბერი, 2018 წელი - 29 იანვარი, 2019 წელი
მონაწილეთა სტატისტიკა: სასწავლო კურსი გაიარა და სწავლებაში მონაწილეობა მიიღო 295 სტუდენტმა, მათ შორის ქალი - 189; კაცი - 106.

Target group: bachelor students of the Faculty of Law, the Faculty of Political and Social Studies, and the Faculty of Journalism from partner teaching universities.
Teaching modules: the concept of elections, types and periodicity of elections; electoral systems, Georgia’s election law sources and principles; electoral process and the instittuion in charge of the electoral process management; powers and rule of operation of the Election Administration of Georgia; electoral stakeholders; voter registration; preelection campaign (agitation); legal support to holding preelection campaign; funding elections; voting time and place; opening a polling station, procedures prior to polling; the voting process; closing a polling station; summarizing polling results; summarizing/determining polling and electino results; electoral disputes; the president of Georgia elections. The Parliament of Georgia elections; local self-government and representative body-city assembly elections; self-governing city mayour (self-governing community executive officer) elections; referendum, plebiscite.  It should be noted that law students took part in staged trials held at five universities as part of the program
Impelementation period: September 18, 2018 - January 29, 2019
Attendance statistics: 295 students took the academic course and participated in the training, including 189 - female; 106 - male.