საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის დელეგაციამ ევროპის საარჩევნო მოხელეთა ასოციაციის (ACEEEO) საერთაშორისო კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა
10.09.2018
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ თამარ ჟვანიამ და სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელმა ნათია ზაალიშვილმა ევროპის საარჩევნო მოხელეთა ასოციაციისა (ACEEEO) და ლიტვის რესპუბლიკის ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ ორგანიზებულ გენერალური ასამბლეის შეხვედრასა და 27-ე ყოველწლიურ კონფერენციაში მიიღეს მონაწილეობა.
კონფერენციის ძირითადი თემა იყო „ამომრჩეველთა კონფიდენციალობის, უსაფრთხოების და სანდოობის უზრუნველყოფა“, სადაც განსაკუთრებული აქცენტი საარჩევნო პროცესში კიბერუსაფრთხოების საკითხებზე გაკეთდა.
ცესკოს თავმჯდომარემ სიტყვით გამოსვლისას ყურადღება გაამახვილა საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ განხორციელებულ იმ პროექტებსა და საქმიანობებზე, რაც საარჩევნო პროცესების მიმართ საზოგადოების ნდობის ზრდის ხელშეწყობაზეა ორიენტირებული.
კონფერენციაში საარჩევნო ადმინისტრაციების და არჩევნებში ჩართული მხარეების 150-მდე წარმომადგენელი მონაწილეობდა. ACEEEO-ს ყოველწლიური საერთაშორისო კონფერენცია 5-7 სექტემბერს ვილნიუსში გაიმართა.

Tamar Zhvania, chairperson of the Central Election Commission (CEC) of Georgia and Natia Zaalishvili, Director of the Electoral Systems Development, Reforms and Training Center participated in the 27th Annual Conference and General Assembly meeting organized by the Association of European Election Officials (ACEEEO) and the Central Electoral Commission of the Republic of Lithuania.
The main topic of the conference referred to the “Guaranteeing Voter Privacy, Security and Integrity” and the special emphasis was made on cybersecurity issues of electoral processes.
CEC Chairperson delivered the speech at the conference and highlighted the projects and activities implemented by the Election Administration, that supported the increase of public trust towards the electoral processes.
About 150 representatives of Election Management Bodies and electoral stakeholders participated in the conference. Annual Conference and General Assembly Meeting of ACEEEO were conducted on September 5-7, in Vilnius.