საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის დელეგაციამ კანადაში, ონტარიოს ვიზიტორთა პროგრამაში მიიღო მონაწილეობა
13.06.2018
საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის დელეგაციამ კანადაში, ონტარიოს 42-ე საერთო არჩევნებთან დაკავშირებით ორგანიზებულ, ვიზიტორთა პროგრამაში მიიღო მონაწილეობა.
პროგრამის ფარგლებში, 6 ივნისს ცესკოს თავმჯდომარე თამარ ჟვანიამ, ცესკოს წევრმა დავით გურგენიძემ და ცესკოს სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელმა ნათია ზაალიშვილმა მონაწილეობა მიიღეს ონტარიოს საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ ორგანიზებულ საპრეზენტაციო შეხვედრაში. ღონისძიებაზე, საქართველოს დელეგაცია გაეცნო ონტარიოში საარჩევნო პროცედურების მოდერნიზების პროცესს, საკანონმდებლო ცვლილებებს, კიბერუსაფრთხოების საკითხებს, ახალ საარჩევნო პროცედურებს, რომელიც 7 ივნისის 42-ე საერთო არჩევნებისთვის დაინერგა. მათ, ასევე გააზიარეს საკუთარი ქვეყნის გამოცდილება საარჩევნო პროცესებთან დაკავშირებით.
7 ივნისს, პროგრამის ფარგლებში თამარ ჟვანია, დავით გურგენიძე და ნათია ზაალიშვილი დაესწრნენ უბნების გახსნის და დახურვის პროცესს, ასევე კენჭისყრის მიმდინარეობას; არჩევნები ონტარიოში თანამედროვე საარჩევნო ტექნოლოგიების გამოყენებით ჩატარდა.
5-8 ივნისს ორგანიზებულ ვიზიტორთა პროგრამაში საქართველოს ცესკოს დელეგაციამ ონტარიოს საარჩევნო ადმინისტრაციის მოწვევით მიიღო მონაწილეობა.

CEC Delegation Participated in Visitor’s Program of Ontario Elections in Canada
Delegation of the Central Election Commission (CEC) of Georgia participated in visitor’s program A delegation of the Central Election Commission (CEC) of Georgia participated in visitor’s program of 42nd General Elections of Ontario.
On June 6, within the frames of the program, Tamar Zhvania, CEC Chairperson, David Gurgenidze, Commission Member and Natia Zaalishvili, Director of the Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Trainings participated in the introductory meeting organized by the Ontario Election Administration. At the meeting, Georgian CEC delegates got acquainted with the modernizing process of electoral procedures, cybersecurity and new election procedures introduced for the June 7, 42nd General Elections. Ontario Election Administration Officials shared their experience in terms of electoral processes.
On E-day, Tamar Zhvania, David Gurgenidze and Natia Zaalishvili attended the opening and closing of polling stations, as well as monitored the voting procedures; Ontario Elections were held by use of modern electoral technologies.
On June 5-8, Georgian EA delegation participated in the visitor’ program on the basis of the official invitation from Elections Ontario.