საარჩევნო საკითხთა მე-16 საერთაშორისო სიმპოზიუმი
2018 წლის 28 – 31 მაისს ცესკოს თავმჯდომარემ თამარ ჟვანიამ, ცესკოს წევრმა მარინე წულუკიძემ, სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა და ცესკოს საერთაშორისო ურთიერთობებისა და პროტოკოლის განყოფილების უფროსმა თამარ კაპანაძემ საარჩევნო საკითხთა მე-16 საერთაშორისო სიმპოზიუმში მიიღეს მონაწილეობა.
სიმპოზიუმი საპარლამენტო სწავლებების საერთაშორისო ცენტრისა (ICPS) და პორტუგალიის ეროვნული საარჩევნო კომისიის ორგანიზებით გაიმართა. თამარ ჟვანიამ ღონისძიებაზე საარჩევნო პროცესებში ახალგაზრდა ამომრჩევლების ჩართულობის გაზრდასა და წახალისებაზე ისაუბრა. მან სიმპოზიუმის მონაწილეებს აღნიშნული მიმართულებით ცესკოსა და სწავლების ცენტრის მიერ უკვე განხორციელებული და მიმდინარე აქტივობები გააცნო.
ღონისძიების ფარგლებში განიხილავდნენ ისეთ მნიშვნელოვან თემებს, როგორიცაა: არსებული და სამომავლო საარჩევნო ტექნოლოგიები, ახალგაზრდების ჩართულობა საარჩევნო პროცესებში, არჩევნები და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ამომრჩევლები, არჩევნებში ჩართული მხარეების ტრენინგი და დასაქმება, არჩევნები და ელექტრონული საარჩევნო კამპანიის წარმოება, გენდერული თანასწორობა და ქალთა პოლიტიკური გაძლიერება.
სიმპოზიუმში სხვადასხვა ქვეყნის საარჩევნო ადმინისტრაციების ხელმძღვანელი პირები, საარჩევნო თემაზე მომუშავე საერთაშორისო ორგანიზაციების და საარჩევნო ტექნოლოგიებზე ორიენტირებული კომპანიების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.

Tamar Zhvania, Chairperson of the Central Election Commission (CEC) of Georgia, Marine Tsulukidze, Commission Member, Natia Zaalishvili, Director of Electoral Systems Development, Reforms and Training Centre and Tamar Kapanadze, Head of International Relations and Protocol Division participated in 16th International Electoral Symposium from May 28 to 31, 2018.
The Symposium was co-organized by the International Centre for Parliamentary Studies (ICPS) and National Election Commission of Portugal (CNE). At the event, Tamar Zhvania delivered the speech and talked about increasing engagement of young voters in electoral processes and on their encouragement. Ms. Zhvania presented symposium participants information on CEC’s and the Training Centre’s current and implemented activities in this regard.
Within the framework of the event, the participants discussed the important issues, such as: current and future electoral technologies, youth voter participation in electoral processes, elections and voters with disabilities, recruitment and training of electoral stakeholders, elections and digital campaigning, gender equality and political empowerment of women.
Officials of various Election Management Bodies, representatives of international organizations working on election issues and companies oriented on electoral technologies participated in the symposium.