ცენტრალური საარჩევნო კომისიისა და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის წარმომადგენლებმა რუმინეთის 100 წლის დამოუკიდებლობისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაში მიიღეს მონაწილეობა. რუმინეთის მუდმივმოქმედი საარჩევნო კომისიის მიერ ორგანიზებული ღონისძიება ორ ნაწილად მიმდინარეობდა და პირველ ნაწილში გამართული კონფერენციის მთავარი თემა თანაბარი საარჩევნო უფლებები იყო. ხოლო მეორე ნაწილში ყურადღება გამახვილდა თავისუფალი არჩევნების, პარლამენტისა და ეროვნულ თვითშეგნებასთან დაკავშირებულ საკითხებზე.
კონფერენციის მეორე ნაწილში, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის პრეს-სპიკერი ანა მიქელაძე სიტყვით გამოვიდა; მან, წინასწარი შედეგების გამოცხადების ვადის შემცირების გზით საარჩევნო ადმინისტრაციის სანდოობის გაზრდაზე ისაუბრა. აღნიშნულ თემაზე საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ მომზადებული სტატია ყოველწლიურ ჟურნალში „The Romanian Journal of Electoral Studies“ გამოქვეყნდება.
აღსანიშნავია, რომ კონფერენციაზე ასევე გამახვილდა ყურადღება თანასწორობის პრინციპების სხვადასხვა ასპექტებზე და მათ მნიშვნელობაზე არჩევნებში, ხმის თანაბრობასა და მანდატების განაწილების პრინციპებზე და რუმინეთის 100 წლიან საარჩევნო გამოცდილებაზე.
3-6 მაისს ჩატარებულ ღონისძიებას ცენტრალური საარჩევნო კომისიის პრეს-სპიკერ ანა მიქელაძესთან ერთად, ესწრებოდნენ შიდა აუდიტის დეპარტამენტის უფროსი ვალერიან მაისურაძე, ცესკოს სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელი ნათია ზაალიშვილი და ამავე ცენტრის ტრენერი მაია ზარიძე.

Representatives of the Central Election Commission and Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training participated in the event dedicated to the 100th anniversary of Romania’s independence. The event organized by the Permanent Electoral Authority of Romania was held in two parts and the main theme of the conference held in the first part was equal suffrage. The second part emphasized the issues of free elections, parliaments and nation-building.
During the second part of the conference, Ana Mikeladze, the CEC spokesperson delivered a speech; Ms Mikeladze talked about improving the credibility of the Election Administration by reducing the deadline for announcing preliminary results. An article prepared by the Election Administration of Georgia on the above mentioned issue will be published in the annual journal „The Romanian Journal of Electoral Studies“.
It should be noted that the conference also focused on different aspects of equality principle and their significance in elections, equal suffrage and mandate distribution as well as Romanian 100 years’ experience.
On May 3-6, Valerian Maisuradze, head of Internal Audit Department, Natia Zaalishvili, director of the CEC Training Center, Maia Zaridze the trainer, together with Ana Mikeladze, the CEC spokesperson attended the event.