სემინარები უნივერსიტეტებში “ინფორმირებული ახალგაზრდა ამომრჩეველი“
სწავლების ცენტრი, პარტნიორ უნივერსიტეტებში, 18-დან 21 წლამდე ასაკის ახალგაზრდა ამომრჩეველებისთვის ახორციელებს პროექტს “ინფორმირებული ახალგაზრდა ამომრჩეველი“.
აღნიშნული ინიციატივა ითვალისწინებს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტებისთვის 2 საათიანი სემინარების ჩატარებას. ახალგაზრდები მიიღებენ ინფორმაციას არჩევნების არსსა და მის მნიშვნელობაზე ქვეყნის დემოკრატიზაციის პროცესში; არჩევნების საერთაშორისო ვალდებულებებსა და პრინციპებზე; არჩევნებში ჩართულ მხარეებსა და მათ როლზე საარჩევნო პროცესში; აქტიურ მოქალაქეობაზე, ხმის მნიშვნელობაზე და არჩევნებში მონაწილეობის ძირითად მიზეზებზე, 2018 წლის ოქტომბერში გასამართი საქართველოს პრეზიდენტის არჩევნებზე.
2018 წლის 30 აპრილს სემინარები ჩატარდა აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, ხოლო 3 მაისს გრიგოლ რობაქიძის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში. 31 მაისამდე პროექტი ეტაპობრივად განხორციელდება სწავლების ცენტრის პარტნიორ უნივერსიტეტებში.
პროექტი “ინფორმირებული ახალგაზრდა ამომრჩეველი“ ხორციელდება 2013 წლიდან და მიზნად ისახავს ახალგაზრდა ამომრჩეველთა სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლების ხელშეწყობას და ახალგაზრდების იმ ნაწილის გააქტიურებას, რომელიც პირველად იღებს მონაწილეობას არჩევნებში.

The Training Centre implements a project “Informed Young Voter” at partner universities for young voter aged between 18-21.
As part of the above-mentioned initiative, 2-hour seminars are held for university students during which they will get information about different topics, including the essence of elections and its importance in the country’s democratization process; international values and principles regarding elections; election stakeholders and their role in electoral processes; active citizenship, importance of a single vote and main reasons for participating in the October 2018 Presidential elections.
The seminars were held at Kutaisi Akaki Tsereteli State University (April 30, 2018) and Grigol Robakidze University (May 3, 2018). By May 31 the project will be gradually implemented in partner universities of Training Centre.
The „Informed Young Voters“ Project was launched in 2013 and is aimed at raising civic awareness among young voters and supporting enhanced active engagement of those young voters who are participating in the elections for the first time.