ევროპის საარჩევნო მოხელეთა ასოციაციის (ACEEEO) კონფერენცია ბულგარეთში
სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა და ცესკოს ადამიანური რესურსების მართვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა თამარ შუკაკიძემ ევროპის საარჩევნო მოხელეთა ასოციაციის (ACEEEO) მიერ ორგანიზებულ 26-ე ყოველწლიურ კონფერენციაში მიიღეს მონაწილეობა, რომელიც 2017 წლის 8-10 ნოემბერს ბულგარეთში, ქალაქ სოფიაში გაიმართა.
ამომრჩეველთა ინფორმირება ციფრულ ეპოქაში, საარჩევნო ადმინისტრაციების როლი საჯარო და თავისუფალი საარჩევნო საინფორმაციო სივრცის უზრუნველსაყოფად,  ამომრჩეველთა საინფორმაციო-სასწავლო კამპანიების მნიშვნელობა,  თანამედროვე საარჩევნო ტექნოლოგიების გამოყენება ამომრჩეველთა ინფორმირების უზრუნველსაყოფად - კონფერენციის განხილვის მთავარი თემები იყო.
სწავლების ცენტრის დირექტორმა ამომრჩევლების ინფორმირების გაზრდის მექანიზმებზე წარადგინა პრეზენტაცია და საარჩევნო პროცესების მიმართ საანდოობის უზრუნველსაყოფად ამომრჩევლთა საარჩევნო ცნობიერების ამაღლების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება. ნათია ზაალიშვილმა კონფერენციის მონაწილეებს გაუზიარა გამოცდილება საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციისა და ცესკოს სწავლების ცენტრის მიერ ამომრჩევლებისთვის განხორციელებული საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამების შესახებ, ასევე თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით შეთავაზებული სერვისების თაობაზე ისაუბრა.
ღონისძიებაში ევროპის სხვადასხვა ქვეყნის საარჩევნო ადმინისტრაციების და სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ასევე საერთაშორისო ექსპერტები და საარჩევნო ტექნოლოგიებზე ორიენტირებული კომპანიები მონაწილეობდნენ.

Natia Zaalishvili, Director of the Training Center of the Central Election Commission (CEC) of Georgia and Tamar Shukakidze, Head of the CEC Human Resources Management Department participated in the 26th annual conference organized by the Association of European Election Officials (ACEEEO). The event was held on November 8-10, 2017 in Sophia, Bulgaria.
Conscious voters in the digital age, the role of the election management bodies (EMBs) in the flow of the information, the free electoral campaign, and new ways of voter information – were major topics discussed during the conference.
Director of the CEC Training Center delivered a presentation on the mechanisms to increase voter awareness. In addition, Natia Zaalishvili singled out the importance of raising electoral awareness of voters to ensure credibility towards electoral processes. Ms Zaalishvili shared the experience of Georgian EMB and its Training Center in terms of implemented informational-learning programmes as well as the services offered through modern technologies.
Representatives of election administrations from different European countries and various international organizations, as well as international experts and companies oriented on electoral technologies participated in the event.