ინფორმაცია 2017 წლის 21 ოქტომბრის არჩევნების მეორე ტურისთვის საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სწავლების შესახებ
02.11.2017
თვითმმართველი ქალაქის/თვითმმართველი თემის მერების 2017 წლის 21 ოქტომბრის არჩევნების მეორე ტურისთვის სწავლების ცენტრმა შეიმუშავა საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა ტრენინგების კონცეფცია. აღნიშნული კონცეფციის თანახმად 4 - 5 ნოემბერს სწავლების ცენტრი მუნიციპალიტეტებში უზრუნველყოფს სამუშაო შეხვედრების ჩატარებას საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერებთან განახლებული სასწავლო პროგრამის გაცნობის მიზნით.
მოსამზადებელი კურსის გავლის შემდეგ საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერები და სწავლების ცენტრის წარმომადგენლები, საოლქო საარჩევნო კომისიებთან თანამშრომლობით, 5-9 ნოემბრის პერიოდში განახორციელებენ საარჩევნო კანონმდებლობასთან დაკავშირებული სასწავლო პროგრამების ჩატარებას N29 ყაზბეგის, N36 ბორჯომის, N35 ხაშური, N59 ქუთაისის, N65 მარტვილის და N60 ოზურგეთის საარჩევნო ოლქებში მოქმედი საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებისათვის.
ტრენინგები განხორციელდება ერთ ეტაპად, რომლის ფარგლებშიც მონაწილეები გაეცნობიან შემდეგ საკითხებს:
ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, საარჩევნო კანონმდებლობით  საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა გამოწვევის ვადების ამოწურვის შემდგომ, გათვალისწინებულია დამატებითი ტრენინგების ჩატარება საუბნო საარჩევნო კომისიების შეცვლილი (ახალი) წევრებისათვის (10 ნოემბერი).

The Training Centre elaborated the training concept for the second round of October 21, 2017 Municipal Elections. According to the concept the representatives of Training Centre will conduct working meetings about the renewed training program in municipalities with the trainers of election administration on November 4-5.
Following taking the training course, the trainers of the election administration and the representatives of the Training Centre, in cooperation with district election commission members, will implement training programs on electoral legislation from 5 to 9 November in the precinct election commissions operating in the following election districts: N29 Kazbegi, N36 Borjomi, N59 Kutaisi, N65 Martvili and N60 Ozurgeti.
As part of the training course, the participants will get introduced to the following issues:
• activities of precinct election commissions on the polling day (opening a polling station and procedures to be performed prior to polling, polling, policy for promoting involvement of voters with disabilities, closing a polling station, summarising polling results);
According to the concept, after the deadline for withdrawing members from PECs, the additional stage of trainings will be conducted for the new members of precinct election commissions (November 10).