სამუშაო შეხვედრა აღმასრულებელი ორგანოების წარმომადგენლებთან
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ინიციატივით დღეს გასვლითი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. კაჭრეთში ორგანიზებულ ღონისძიებაზე ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს განიხილავენ, როგორიცაა ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენება, საბიუჯეტო თანხების გამოყენების აკრძალვა და საჯარო მოხელეების წინასაარჩევნო აგიტაციაში მონაწილეობა.
შეხვედრაში მონაწილეობენ აღმასრულებელი ხელისუფლების ორგანოების სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულებების, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის, საქართველოს პროკურატურისა და საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის იურიდიული მიმართულებით მომუშავე სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელი პირები, ასევე იუსტიციის სამინისტროსთან არსებული უწყებათაშორისი კომისიის წევრები.
სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელის ნათია ზაალიშვილის განცხადებით საკითხები, რომელიც შეხვედრაზე განიხილება არსებითად მნიშვნელოვანია, ვინაიდან არჩევნების სანდოობის ხარისხი დიდწილად არის დამოკიდებული თუ რამდენად პასუხისმგებლობით შეასრულებს არჩევნებში ჩართული თითოეული მხარე მასზე კანონით დაკისრებულ ფუნქციებს.
„ამ ტიპის შეხვედრა წელს პირველად ხორციელდება. ეს არის ცესკოს ძალიან მნიშვნელოვანი ინიციატივა ვინაიდან ვმსჯელობთ იმ მნიშვნელოვან საკითხებზე, რომელიც არჩევნების ჩატარებისთვის ძალიან საყურადღებოა და ეს შეეხება აგიტაციის წესებს, საჯარო მოხელეების მონაწილეობას აგიტაციაში, ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენებას და ამომრჩევლის მოსყიდვის თემებს; ცალსახად მნიშვნელოვანია, რომ შედეგად, აღმასრულებელი ორგანოების ხელმძღვანელი პირები, რომლებიც ამ შეხვედრაში მონაწილეობენ მათ დაწესებულებებში დასაქმებულ მოხელეებს მიაწვდიან მეტ ინფორმაციას საარჩევნო პროცესებში მათი უფლებების შესახებ,“ - აღნიშნა ცესკოს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსმა არჩილ ანასაშვილმა.
„თითოეული უწყებისთვის თემები, რასაც დღეს ჩვენ განვიხილავთ არის ძალიან საინტერესო და სასარგებლო, ვინაიდან არ უნდა მოხდეს ადმინისტრაციული რესურსის არამიზნობრივად, კანონდარღვევით გამოყენება,“ - განაცხადა თავდაცვის სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსმა ზვიად ოქროპირიძემ.
ცესკოს იურიდიული დეპარტამენტის ორგანიზებით და სწავლების ცენტრის ჩართულობით გამართული შეხვედრა, რომელიც მიზნად ისახავს ერთგვაროვანი პრაქტიკის გაზიარებას და უწყებებისთვის ზემოაღნიშნული მიმართულებით ამომწურავი ინფორმაციის მიწოდებას, ხვალ დასრულდება.

Working Meeting with Representatives of Executive Bodies
Today, field working meeting was held by the initiative of the Central Election Commission (CEC) of Georgia. During the meeting, organized in Kachreti issues related with the use of administrative resources, prohibition of the use of budgetary funds and participation of the public servants in pre-election agitation are being discussed.
The meeting is attended by the heads of the legal structural units of the state subordinate agencies of the executive bodies, the State Audit Office, the Prosecutor's Office of Georgia and the State Security Service of Georgia; as well as Members of the Inter-Agency Task Force at the Ministry of Justice.
Natia Zaalishvili, Director of the CEC Training Center stated, that issues discussed at the meeting are of crucial importance as the credibility of the elections largely depends on how each electoral stakeholder will take responsibility for the functions assigned to them.
"This type of meeting is being held for the first time this year. This is a very important initiative of the CEC as we discuss those significant issues that are noteworthy for conducting elections; the issues concern agitation rules, involvement of public officials in the agitation, use of administrative resources and vote bribing issues; It is essential that, as a result, the heads of executive bodies participating in this meeting will provide more information to their employees about their rights in the electoral processes” – admitted Archil Anasashvili, the Head of the CEC Legal Department.
"The topics that we consider today are very interesting and useful, because the misuse of administrative resources should be avoided," said Zviad Okropiridze, Head of Legal Department of the Ministry of Defense.
The meeting organized by the CEC Legal Department with the involvement of the CEC Training Center will be completed tomorrow and it aims to share uniform practices and provide information to the relevant agencies on the abovementioned issues.