ტრენინგი „საარჩევნო განვითარების სკოლის“ ტრენერებისთვის
ცესკომ და სწავლების ცენტრმა „საარჩევნო განვითარების სკოლის“ ტრენერთა ტრენინგი (ToT) ჩაატარა. 5 დღის განმავლობაში 48 ტრენერმა გაიარა საჭირო სწავლება, რის შემდეგაც „საარჩევნო განვითარების სკოლების“ სასწავლო კურსი ჩატარდება.
ტრენინგის მონაწილეებმა, რომლებმაც გადამზადება გაიარეს, საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები და საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერები არიან. სასწავლო კურსს  ცესკოს სწავლების ცენტრის წარმომადგენლები ახორციელებენ. ტრენერები საარჩევნო განვითარების სკოლებში ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს განიხილავენ, როგორიც არის: საარჩევნო სისტემები, საარჩევნო ადმინისტრაცია, დემოკრატიული საარჩევნო პრინციპები, არჩევითი ორგანოები საქართველოში, არჩევნებში ჩართული მხარეები, არჩევნების გამჭვირვალობა და ხელმისაწვდომობა, გენდერული თანასწორობა, ასევე ევროპარლამენტის არჩევნები.
პროექტი „საარჩევნო განვითარების სკოლა“ წელს უკვე 23 მუნიციპალიტეტში (გურჯაანში, სიღნაღში, თელავში, ახმეტაში, რუსთავში, გარდაბანში, მარნეულში, დუშეთში, გორში, ახალგორში (წეროვანი - დევნილთა დასახლება), ბორჯომში, ახალციხეში, ამბროლაურში, საჩხერეში, ზესტაფონში, ქუთაისში, სამტრედიაში, ოზურგეთში, სენაკში, ზუგდიდში, ფოთში, ბათუმსა და ქობულეთში) ჩატარდება. აღსანიშნავია, რომ სასწავლო კურსის მეშვეობით გაიზრდება სამოქალაქო ჩართულობა და მოხდება არჩევნების პოპულარიზაცია ახალგაზრდებში.
„საარჩევნო განვითარების სკოლა“ ევროპის საბჭოს (CoE) ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება. პროექტს ცესკო და სწავლების ცენტრი, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდთან (IFES) თანამშრომლობით ატარებენ.

CEC of Georgia and the Training Centre conducted training of trainers (ToT) of “Electoral Development School”. Special training course was held for 48 trainers during 5 days; after the ToT they will be able to conduct the learning course for “Electoral Development School”.
ToT was conducted for the members of District Election Commissions (DEC) and the trainers of Election Administration (EA). The training was implemented by the representatives of the CEC Training Center. The trainers discussed important topics including: election systems, election administration, democratic electoral principles, elective bodies in Georgia, electoral stakeholders, transparency and accessibility of elections, gender equality and elections of European Parliament.
This year, the electoral development schools’ project will be implemented in 23 municipalities (Gurjaani, Sighnaghi, Telavi, Akhmeta, Rustavi, Gardabani, Marneuli, Dusheti, Gori, Akhalgori (Tserovani, IDPs settlement), Borjomi, Akhaltsikhe, Ambrolauri, Sachkhere, Zestaphoni, Kutaisi, Samtredia, Ozurgeti, Senaki, Zugdidi, Poti, Batumi and Kobuleti). The project aims at promoting elections through increasing civic participation and promoting elections among youth.
“Electoral Development School” is being implemented by the financial support of the Council of Europe. The project is being conducted by the CEC and its Training Center in cooperation with International Foundation for Electoral Systems (IFES).